10 živil, ki vas dejansko naredijo bolj lačne

Sladkarije [Foto: Freepik]

10 živil, ki vas dejansko naredijo bolj lačne

Če ste že kdaj pojedli prigrizek in se nato počutili še bolj lačne, niste edini. Veliko ljudi se sooča s tem problemom, saj številna živila, ki jih uživamo, ne zagotavljajo dolgotrajnega občutka sitosti. Namesto tega spodbujajo lakoto, zaradi česar posegamo po še več hrani.

Za občutek sitosti je pomembno, da v svojo prehrano vključimo živila, bogata z beljakovinami, vlakninami in zdravimi maščobami. Ta hranila se namreč prebavljajo dlje časa, kar prispeva k dolgotrajnejšemu občutku sitosti. “Beljakovine, vlaknine in zdrave maščobe so ključna hranila, ki spodbujajo sitost,” pojasnjuje Alyssa Smolen, MS RDN CDN. Če torej v prehrani primanjkuje teh hranil, je večja verjetnost, da se boste po obroku počutili lačne.

Živila, ki spodbujajo lakoto

Na podlagi teh informacij smo pripravili seznam desetih živil, ki vam bodo po zaužitju verjetno povzročila še večjo lakoto.

1. Torte in piškoti

Sladke sladice, kot so torte in piškoti, zaradi nizke vsebnosti hranil pogosto povzročijo hrepenenje po še več sladkorja. Študija iz leta 2013 je pokazala, da lahko živila z nizkim glikemičnim indeksom, kot so te sladice, dejansko povečajo občutek lakote. Če želite uživati v sladicah, poskusite uporabiti polnozrnato moko, oreščke in suho sadje, ki bodo pripomogli k večji sitosti.

2. Sadni sok

Čeprav 100-odstotni sadni sok vsebuje vitamine in minerale, mu manjkajo ključna hranila, kot so vlaknine, beljakovine in maščobe, ki prispevajo k občutku sitosti. Namesto soka raje posezite po celem kosu sadja ali smutiju iz celega sadja, saj ti vsebujejo vlaknine, ki pomagajo vzdrževati občutek sitosti.

3. Beli kruh

Beli kruh, ki je pogosto izdelan iz rafiniranih ogljikovih hidratov, ne prispeva k dolgotrajni sitosti. Zaradi pomanjkanja vlaknin in beljakovin boste po zaužitju hitro spet lačni. Boljša izbira je polnozrnat kruh, ki vsebuje več vlaknin in lahko dlje časa ohranja občutek sitosti.

4. Sladkarije

Sladkarije so polne sladkorja, vendar ne vsebujejo vlaknin, zaradi česar se hitro prebavijo. To povzroči hitro povišanje krvnega sladkorja, ki nato prav tako hitro pade, kar povzroči lakoto. Namesto sladkarij poskusite s suhim sadjem, ki ponuja naravno sladkost in obenem več vlaknin.

5. Krompirjev čips

Krompirjev čips je priljubljen prigrizek, ki pa pogosto povzroči, da želite pojesti še več. Čeprav nekateri čipsi vsebujejo več maščob, to ni dovolj za dolgotrajno sitost. Boljša izbira so pečeni krompir, krompir v lupini ali domač ocvrt krompirček, saj vsebujejo več vlaknin.

6. Alkohol

Uživanje alkohola lahko moti presnovo glukoze v jetrih, kar povzroči nižjo raven sladkorja v krvi in s tem povečano lakoto. Poleg tega mnoge alkoholne pijače vsebujejo sladkor, ki prav tako spodbuja lakoto. Da bi to preprečili, je priporočljivo jesti pred ali med pitjem alkohola, ali pa se odločiti za manj kalorične pijače, kot so smutiji ali mocktaili.

7. Beli riž

Podobno kot beli kruh tudi beli riž ne prispeva k dolgotrajni sitosti zaradi pomanjkanja vlaknin. Rjavi riž je boljša izbira, saj je bogat z vlakninami in ima bolj kompleksen okus, ki lahko zadovolji vaše brbončice.

8. Sladki kosmiči

Sladki kosmiči za zajtrk pogosto vsebujejo veliko sladkorja in malo vlaknin, beljakovin ter maščob, kar pomeni, da ne zagotavljajo dolgotrajne sitosti. Namesto tega posezite po polnozrnatih žitih, ki vsebujejo suho sadje in oreščke, kar bo pripomoglo k boljšemu začetku dneva.

9. Izdelki brez sladkorja

Izdelki brez sladkorja pogosto vsebujejo umetna sladila, ki lahko povečajo lakoto, saj naši možgani pričakujejo kalorije, ki jih ne prejmejo. Namesto tega poskusite naravno sladkane izdelke s sadjem, medom ali javorjevim sirupom, ki vsebujejo tudi vlaknine, beljakovine ali zdrave maščobe.

10. Jajčni beljak

Jajčni beljaki so bogati z beljakovinami, vendar jim primanjkuje maščob, ki so ključne za občutek sitosti. Namesto tega zaužijte cela jajca, saj rumenjaki vsebujejo zdrave maščobe, ki lahko pomagajo vzdrževati občutek sitosti.

Izbira hrane in pijače ima velik vpliv na to, kako dolgo se po obroku počutimo siti. Če se želite izogniti nenehni lakoti, je pomembno, da se izogibate živilom, ki jih omenja ta seznam, in namesto tega izberete bolj hranljive alternative. Tako boste lažje ohranjali uravnoteženo prehrano in dolgoročno bolj zadovoljni.

[Vir: Real Simple]; Portal24; Foto: Freepik