100.000 protestnikov na ulicah Valencie zahteva odgovornost oblasti zaradi neprimernega odziva na poplave

ByAna Koren

10. novembra, 2024 , ,
Posledice poplav v Španiji, 2024 [Foto: Wikimedia/Pacopac]

100.000 protestnikov na ulicah Valencie zahteva odgovornost oblasti zaradi neprimernega odziva na poplave

Na ulicah Valencie se je zbralo več kot 100.000 ljudi, protestniki pa so izrazili ogorčenje nad vodenjem oblasti v nedavnih smrtonosnih poplavah, ki so regijo prizadele oktobra. Zbrani so zahtevali odstop regionalnega vodje Carlosa Mazona, ki ga obtožujejo za nepravočasno in nezadostno ukrepanje med katastrofo, v kateri je umrlo več kot 200 ljudi, 80 pa jih še vedno pogrešajo, poroča BBC. Dogodek so pospremili tudi številni izgredi, saj so protestniki obmetavali policijo in mestno infrastrukturo, mestno hišo pa so prekrili z blatom v simboličnem dejanju jeze in nezadovoljstva.

Protestniki so se sprehodili po ulicah Valencie s transparenti in vzklikali gesla, kot je “mi smo umazani z blatom, vi ste umazani s krvjo,” s čimer so kritizirali odziv oblasti na opozorila o nevarnosti poplav. Mediji, kot je španska tiskovna agencija Efe, so poročali o množičnosti dogodka, kjer se je zbralo kar 130.000 ljudi. Udeleženci so obtoževali lokalne oblasti, da so javnost opozorile na nevarnost šele nekaj ur po začetku poplav, kljub temu, da so bile vremenske napovedi že več dni prej jasne.

Obtožbe o zanemarjanju opozoril in nepripravljenosti oblasti

Kritike so se dodatno zaostrile, ko je prišla v javnost informacija, da je Mazón, vodja Valencie iz konservativne ljudske stranke, ob izbruhu poplav večji del dneva preživel na kosilu z novinarjem. Na nujni sestanek za usklajevanje reševalnih akcij je prišel šele ob 19. uri, ko je bila večina škode že storjena. Po poročanju časopisa El País so vladni viri to potezo označili za “nepomembno” in poudarili, da je bil Mazón ves čas obveščen o razvoju dogodkov.

Španska meteorološka agencija je že 25. oktobra izdala opozorila za nevarne nevihte v regiji, vendar valencijske oblasti niso aktivirale sistema za pošiljanje nujnih sporočil na mobilne telefone, kar bi lahko pomagalo ljudem pravočasno zapustiti ogrožena območja. Lokalna svetnica, odgovorna za nujne primere, je priznala, da sploh ni vedela, da obstaja sistem za tovrstna opozorila, kar je dodatno podžgalo jezo prebivalcev.

Valencia in širše območje še vedno v ruševinah

Poplave, ki so prizadele Valencio, so posledica vremenskega pojava Dana, kjer se topel in vlažen zrak sreča s hladnim in ustvarja nestabilne vremenske pogoje. Po besedah znanstvenikov podnebne spremembe tovrstne poplave še poslabšujejo, zaradi česar so posledice uničujoče.

Razmere v Valencii so še vedno težke – na tisoče ljudi je ostalo brez domov, mnoge ulice so prekrite z blatom in ruševinami, saj so poplave povzročile ogromno materialno škodo. Vendar pa so lokalne oblasti osredotočene na obnovo in odstranjevanje posledic. Mestni svet je izrazil nasprotovanje vandalizmu in opozoril, da uničevanje javne lastnine ne bo rešilo situacije.

Portal24; Foto: Wikimedia/Pacopac