14. protestni shod upokojencev: Kritike na račun vlade, zdravstva in RTV-prispevka
[Nova24] – V Ljubljani je danes potekal 14. protestni shod upokojencev in nezadovoljnih državljanov, ki ga je organiziral Inštitut 1. oktober v sodelovanju z Glasom upokojencev. Pobudnik in predsednik obeh gibanj je Pavel Rupar, ki je v svojem govoru izpostavil številne težave, s katerimi se sooča slovenska družba, predvsem pa upokojenci. Med glavnimi temami protesta so bili slabe razmere za upokojence, dvigi cen električne energije, propad zdravstvenega sistema, nezadostna popoplavna obnova in zvišanja plač funkcionarjem. Rupar je ob tem napovedal, da bo naslednji protest organiziran s sodelovanjem vseh parlamentarnih strank.
Protestni shod se je simbolično začel pred stavbo RTV Slovenija, ki je po mnenju protestnikov postala finančno breme, zaradi česar so zahtevali ukinitev obveznega plačevanja RTV-prispevka. Sledil je uradni del protesta na Trgu republike, ki se je začel ob 15. uri. Protest so popestrili govori več javnih osebnosti, med njimi Pavel Rupar, politični analitik Aljuš Pertinač, zdravnik Friderik Potočnik in Štefan Erjavec. Poleg tega so shod spremljali glasbeni nastopi pevca Frenka Nove in ansambla Gašperja Mernika, dogodek pa se je pričel z molitvijo za starejše in bolne ter z izvedbo himne Zdravljica.
Ostro proti zdravstveni reformi in begu zdravnikov
Pavel Rupar je v uvodnem govoru ostro kritiziral trenutno stanje slovenskega zdravstvenega sistema, ki ga je opisal kot katastrofalno. Opozoril je na dolge čakalne vrste, kar je po njegovem mnenju posledica slabega upravljanja vlade in podcenjevanja zdravniškega poklica. Friderik Potočnik, zdravnik, ki trenutno dela v tujini, je v svojem govoru poudaril problematiko bega možganov, pri čemer je izrazil hvaležnost protestnikom, ki so pokazali pogum, ki ga zdravniki niso imeli. Ob tem je izpostavil, da so zdravniki pogosto označeni za “dvoživke”, kar še dodatno spodkopava njihov ugled in motivacijo za delo v Sloveniji.
Aljuš Pertinač je v svojem govoru poudaril pomen dostojne pokojnine kot nagrado za dolgoletno delo. Opravičil se je upokojencem, ker generacija, ki vodi državo, ni dovolj dobro skrbela za njih, in dodal, da bi morala biti dostojna pokojnina osnovno pravilo. Opozoril je tudi na zatiranje svobode govora, ki ga izvaja oblast, ter poudaril, da država, ki nima denarja za svoje ljudi, ni država v pravem pomenu besede. Ob koncu je pozval ljudi, naj se borijo za svoje pravice in naj se njihov glas sliši, tudi na volitvah in referendumih.
Neuresničene obljube glede popoplavne obnove
Štefan Erjavec, ki prihaja s Koroške, je spomnil na lanskoletne poplave in obljube vlade glede obnove prizadetih območij, ki po njegovih besedah niso bile izpolnjene. Opozoril je, da se kljub obljubam vlade stanje ni bistveno izboljšalo, in pozval premierja Roberta Goloba k takojšnjemu odstopu.
Rupar je v svojem zaključenem govoru ostro kritiziral dvig plač funkcionarjem, kar je označil kot nesprejemljivo glede na trenutno stanje v državi. Zahvalil se je slovenski vojski in policiji za korektno varovanje shoda, hkrati pa ostro napadel politiko vlade, ki po njegovem mnenju deluje v škodo državljanov. Ob koncu je napovedal nadaljnje proteste, pri čemer pričakuje udeležbo vseh parlamentarnih strank, vključno s predstavniki različnih poklicev, kot so kmetje, gasilci in vojaki.
Današnji protest je sovpadal z mednarodnim dnem starejših, kar je še dodatno poudarilo pomen obravnavanih tem, predvsem skrbi za dostojno življenje upokojencev in starejših v Sloveniji.
Portal24; Foto: Glas upokojencev