3 dobri razlogi, zakaj prevzeti odgovornost za svoje težave
[Psychology Today] – Pogosto lahko opazimo, da ljudje, ko se soočajo s težavami, za svoje težave krivijo druge. A zakaj je to vedenje tako škodljivo? Čeprav se morda počutimo začasno olajšani, ko krivimo druge, obstajajo trije dobri razlogi, zakaj je bolje prevzeti odgovornost za svoje težave.
1. Obtoževanje drugih ne ponuja rešitev
Vzemimo za primer zgodbo o Jani in Petru, starših 3-letne Maše. Jana je čutila, da kljub njuni zaposlitvi za polni delovni čas ona nosi večino odgovornosti za skrb za otroka. Ko je Petru predlagala, naj Mašo nahrani z večerjo, ker je on prišel domov prej, je bil Peter pripravljen prevzeti to nalogo.
Naslednji večer je Jana opazila, da je Peter Maši postregel s pico, brez dodatkov, kot sta zelenjava ali sadje. To jo je zaskrbelo, zato je rekla: “Peter, to ni zelo dobra večerja. Ne morem verjeti, da si ji to postregel.” Peter je ob teh besedah zapustil mizo, kar je pri Jani sprožilo notranji dialog, poln kritike. Namesto da bi se osredotočila na Petrovo prizadevanje, je bila Jana osredotočena na kritiziranje njegovega izbora hrane.
Če bi se Jana namesto tega odločila za bolj konstruktiven pristop in pohvalila Petrova prizadevanja, bi lahko izboljšala komunikacijo med njima. Prav tako bi lahko kasneje podala predloge o bolj hranljivih obrokih za Mašo. Prepoznavanje Petrovih prizadevanj in iskanje skupnih rešitev bi izboljšalo njun odnos, namesto da bi sprožilo prepir.
2. Obtoževanje drugih nas naredi žrtve
Ko za svoje težave krivimo druge, se postavljamo v vlogo žrtve. Ta občutek nemoči nas oropa moči za spremembo situacije. Namesto da bi se osredotočili na to, kaj lahko storimo drugače, se zanašamo na to, da bodo drugi spremenili svoje vedenje, kar pa ni vedno mogoče.
Ko krivimo druge, izgubljamo priložnost, da bi se učili iz situacij in izboljšali svoje reakcije v prihodnosti. Pogosto v takih primerih iščemo tolažbo pri prijateljih, ki podpirajo našo plat zgodbe, kar še bolj utrjuje občutek, da smo bili oškodovani. Vendar ta brezpogojna podpora ne prispeva k našemu osebnemu razvoju in nas ne nauči, kako bolje ravnati v podobnih situacijah v prihodnosti.
3. Obtoževanje drugih kaže na pomanjkanje empatije
Ljudje smo nepopolni in včasih naredimo napake. Kadar nas nekdo razočara, pa pogosto pripisujemo njihovim dejanjem negativne motive. Verjamemo, da nam ljudje namerno škodujejo ali da jim ni mar za naše občutke, kar nas postavi v obrambno držo.
Toda obtoževanje drugih nas oropa pomembnih informacij, ki bi lahko osvetlile njihova dejanja. Morda so pod stresom, preobremenjeni ali se soočajo z lastnimi težavami, kar vpliva na njihovo vedenje. Če se potrudimo razumeti, kaj se dogaja v njihovem življenju, lahko razvijemo empatijo in omilimo svoje reakcije. To nas postavi v položaj, kjer smo bolj pripravljeni na iskanje rešitev, namesto da vztrajamo pri obsojanju.
Prevzemanje odgovornosti za svoje težave ne pomeni, da moramo nositi celotno breme, temveč nam omogoča, da se učimo, rastemo in izboljšujemo svoje odnose.
Portal24; Foto: Pixabay