5 razlogov, zakaj ignoriranje čustvenega trpljenja ni rešitev
[Psychology Today] – Vse več ljudi sooča z duševnimi stiskami, a pogosto se te težave ne obravnavajo resno ali pravočasno. Premagovanje duševnega trpljenja je ključnega pomena, saj nezdravljene težave lahko privedejo do večjih fizičnih in psihičnih posledic. Predstavljamo pet razlogov, zakaj odlašanje z reševanjem duševnih težav ni dobra ideja in zakaj je pomembno ukrepati.
Razširjenost duševnih težav
Duševno zdravje je v zadnjem desetletju postalo ena največjih zdravstvenih skrbi po vsem svetu. Nacionalni inštitut za duševno zdravje (NIH) poroča, da je leta 2021 eden od petih odraslih trpel za določeno obliko duševne bolezni, pri čemer so simptomi variirali po intenzivnosti. Še bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da 50 odstotkov vseh duševnih bolezni nastopi že pri starosti 14 let, do 24. leta pa jih doživi kar 75 odstotkov. Kljub temu več kot polovica prizadetih ne poišče ustrezne pomoči.
Po podatkih Mental Health America iz leta 2022 več kot 2,5 milijona mladih v ZDA trpi za hudo depresijo. Nezdravljena duševna bolezen pa nima posledic le za posameznika, temveč tudi za družbo, saj izgube produktivnosti zaradi depresije in anksioznosti letno znašajo kar 1 bilijon dolarjev.
Kaj povzroča čustveno trpljenje?
Vsak človek doživlja čustva, vendar brez ustrezne podpore postane obvladovanje čustvene bolečine težavno. Ena glavnih težav, zakaj posamezniki trpijo, je pomanjkanje strokovne pomoči. Brez ustreznih terapevtskih in kliničnih posegov se čustvena bolečina stopnjuje v dolgotrajno trpljenje, ki lahko vodi v hujše duševne in telesne posledice. Nasprotno pa boleče življenjske izkušnje, ob ustrezni podpori, lahko posameznika okrepijo in mu pomagajo pri osebnostni rasti.
Učinki nezdravljenih težav z duševnim zdravjem
Čeprav se nekateri trudijo prikriti svoje težave z duševnim zdravjem, se posledice nezdravljene duševne bolezni odražajo na različnih področjih življenja. Tukaj je pet ključnih načinov, kako lahko dolgotrajno čustveno trpljenje vpliva na vaše življenje:
- Večja pojavnost telesnih bolezni
Ljudje z resnimi duševnimi težavami imajo večje tveganje za razvoj kroničnih bolezni, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen in rak. Stres in anksioznost lahko obremenjujeta telo, kar vodi v resne fizične bolezni. - Socialna izolacija in revščina
Dolgotrajne duševne težave so povezane s socialno izolacijo, brezdomstvom in celo zapornimi kaznimi. Približno dva od petih zapornikov ima v preteklosti diagnozo duševne bolezni, pri čemer so ženske še bolj prizadete kot moški. - Finančna negotovost
Duševne težave so pogosto povezane tudi s finančnimi težavami. Ljudje z duševnimi boleznimi imajo kar 3,5-krat večjo verjetnost, da se bodo soočili z dolgovi in finančnimi težavami, kar dodatno obremenjuje njihovo psihično stanje. - Stresni odzivi telesa
Ko je duševna bolezen nezdravljena, je telo večino časa v stanju pripravljenosti na preživetje. To pomeni, da avtonomni živčni sistem neprestano deluje v stresnem načinu, kar zmanjšuje energijo, potrebno za uspeh in napredek v življenju. - Povečano odlašanje in nedejavnost
Ljudje z dolgotrajnimi duševnimi težavami pogosto odlašajo z reševanjem življenjskih izzivov. To vodi v večje občutke izčrpanosti in nemoči, kar dolgoročno poslabšuje njihovo splošno počutje.
Kako ustaviti čustveno trpljenje?
Če želite zmanjšati čustveno trpljenje, je pomembno, da sprejmete aktivne ukrepe za izboljšanje svojega duševnega zdravja. Prvi korak je prepoznavanje neuporabnih vzorcev v vašem življenju, ki vam ne prinašajo pozitivnih rezultatov. Namesto da trpljenje ignorirate, ga jemljite resno in se soočite z njim, kot bi se soočili s katero koli drugo telesno boleznijo.
Poleg tega je ključnega pomena, da se naučite obvladovati neprijetna čustva. Čustveno vzdržljivost lahko gradite tako, da se postopoma učite sprejemati težke občutke in jih obravnavate kot priložnosti za osebno rast. Čeprav se vam morda zdi, da se sami ne morete spopasti z vsemi izzivi, je vedno dobro, da poiščete pomoč strokovnjaka, ki vam bo nudil ustrezno podporo.
Čustveno trpljenje je del človeške izkušnje, vendar ga ne smemo jemati zlahka. Namesto da se zataknete v nedejavnosti in preživljanju iz dneva v dan, je ključnega pomena, da se naučite obvladovati svoja čustva in si priskrbite pomoč, kadar je to potrebno. Samo preživetje ne vodi v dolgotrajno srečo in lahko le poveča vaše trpljenje. Ukrepajte pravočasno in naredite korak proti boljšemu počutju.
Portal24; Foto: Pexels