6. junij 1944: Dan D, dan, ki je spremenil svet

ByAna Koren

6. junija, 2024 ,
Izkrcanje Britanskih sil na Normandiji [Foto: Wikimedia/Vlada Združenega kraljestva]

6. junij 1944: Dan D, dan, ki je spremenil svet

Na današnji dan, 6. junija 1944, se je začela Operacija Overlord, ena najpomembnejših vojaških operacij v zgodovini, ki je odprla novo fronto v zahodni Evropi.

Po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo leta 1941 so se med zavezniki začela pogajanja o tem, kako razbremeniti Stalina in njegovo vojsko. Čeprav se je po zimi 1942 izkazalo, da nemška vojska ni nepremagljiva, je britanski premier Winston Churchill menil, da je treba osvoboditev Evrope začeti z juga, pri čemer je italijansko vojsko videl kot manjšo grožnjo od Hitlerjeve. V tem času so zavezniki že osvojili severno Afriko.

Kljub italijanski kapitulaciji leta 1943 so Američani vztrajali pri odprtju novega bojišča v zahodni Evropi. Verjeli so, da bi lahko uspešno izvedli izkrcanje preko britanskega otočja in zavzeli obalo Normandije. Churchill je nasprotoval tej ideji zaradi dveh razlogov: prvič, ni želel nove fronte blizu britanske celine, saj so nemški bombniki nenehno streljali na angleška mesta, in drugič, želel je odpreti balkansko fronto, da bi preprečil sovjetsko okupacijo balkanskih držav po vojni. Američani pa so vztrajali pri svojem načrtu in zmagali.

Operacija Overlord

Ameriški poveljnik Dwight Eisenhower si je izkrcanje prvotno zamislil 4. junija 1944, vendar je bila operacija zaradi slabega vremena prestavljena na 6. junij, ko so bile vremenske razmere ugodne. Več kot 130.000 vojakov se je v Normandijo izkrcalo po morju, dodatnih 25.000 pa preko zračnih enot. Operacijo je spremljalo množično streljanje mornarice na utrjena oporišča ob obali.

Izkrcanje je bilo razdeljeno na pet različnih operacij, med katerimi sta bili najbolj krvavi tisti na plaži Omaha in v bližini mesta Caen. Na plaži Omaha sta se spopadli ameriška in nemška vojska z velikim številom žrtev na obeh straneh. Pri mestu Caen se je odvijala krvava bitka pod vodstvom Britancev, saj so Nemci pričakovali izkrcanje tik ob Caenu in so bili tam bolje pripravljeni.

Konec vojne na vidiku

Ne glede na veliko število žrtev so zavezniki do konca dneva uspeli zavarovati obale v Normandiji, da bi iz Velike Britanije v Evropo premestili še milijon vojakov. Poleg težav na vzhodni fronti je moral Hitler zdaj pomisliti na milijone zavezniških vojakov v Franciji. Operacija Overlord se je uradno končala avgusta 1944, do takrat pa so bila osvobojena številna francoska mesta, vključno s Parizom, ki so ga Nemci izgubili 25. avgusta 1944.

Po izkrcanju v Normandiji je postalo jasno, da se bo vojna končala s porazom Nemčije. Sovjeti so napredovali z vzhoda in osvobajali številna mesta, zavezniki pa so to počeli z zahoda. Nemčija je kapitulirala maja 1945, zadnja epizoda druge svetovne vojne pa je trajala do konca poletja, ko so ZDA preizkusile svoje novo orožje in popolnoma opustošile dve japonski mesti.

[Vir: IndexHr]; Portal24; Foto: Wikimedia/Vlada Združenega kraljestva