Podpora vladi drastično padla, 70 odstotkov vprašanih delo vlade ocenjuje kot neuspešno
Afera z nakupom degradirane stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani je stresla slovensko politično sceno, saj je privedla do odstopa pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan. Po razkritju afere je javnomnenjska anketa, ki jo je za časopis Dnevnik izvedla agencija Ninamedia, pokazala dramatičen padec podpore vladi in večjim političnim strankam.
Iz ankete je razvidno, da vlado kot uspešno ocenjuje zgolj četrtina anketiranih. 70 odstotkov Slovenk in Slovencev pa meni, da je vlada pri svojem delu neuspešna. Škandal je očitno močno vplival na javno mnenje. Podpora Gibanju Svoboda je namreč padla na vsega 10,7 odstotka, Socialni demokraciji (SD) pa na skromnih 3,9 odstotka.
Novi anketni podatki razkrivajo, da se trend padca podpore na volitvah nadaljuje tako za Levico kot tudi za NSi. Po najnovejših številkah bi Levico volilo 5,9 odstotka vprašanih, kar je manj kot januarja (6,1 odstotka). NSi bi prejela 6,3 odstotka podpore (januarja 6,4 odstotka).
Porast neopredeljenih volivcev
Medtem ko se podpora določenim strankam zmanjšuje, opažamo tudi porast neopredeljenih volivcev. Po podatkih Dnevnika je nov rekorden delež neopredeljenih volivcev, ki znaša kar 38,4 odstotka. Dodatnih 7,7 odstotka vprašanih pa niti ne bi šlo na volišča. Medtem 3,1 odstotka anketirancev izraža podporo drugim strankam.
Če upoštevamo opredeljene volivce, kaže anketa, da bi imela SDS v parlamentu 42 poslancev, sledi ji Gibanje Svoboda s 18, NSi s 11, Levica s 10 in SD s 7 poslanci.
Med bivšimi volivci SDS je največ tistih, ki ne vedo ali ne želijo povedati, zakaj so zapustili to stranko, sledijo pa jim volivci, ki jih je pritegnila druga stranka (16 odstotkov). Zdi se, da je to predvsem NSi, saj 14 odstotkov bivših volivcev SDS navaja, da je NSi njihova današnja stranka. Skoraj tretjina nekdanjih volivcev SD (30 odstotkov) je odgovorila, da stranke ne volijo več zaradi njenih afer in korupcije. Gibanja Svoboda 57,2 odstotkov vprašanih ne bi več volili, ker ni izpolnilo njihovih pričakovanj, navaja Dnevnik.
Lestvica priljubljenosti
Na politični lestvici priljubljenosti je Anže Logar, poslanec SDS, ohranil vodstvo. Premier Golob je izgubil tri mesta, največji padec pa je zabeležila predsednica SD Tanja Fajon, ki je strmoglavila za kar 16 mest in končala na predzadnjem mestu. Medtem se je ministrica za pravosodje, ki opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan povzpela za osem mest, a se bo zaradi odstopa kmalu poslovila s seznama. Na drugem mestu lestvice se je znašla predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je bila ocenjena slabše kot mesec prej.
Javnomnenjsko raziskavo je med 12. in 14. februarjem za časnik Dnevnik izvedla agencija Ninamedia na vzorcu 700 polnoletnih oseb.
Spomnimo…
Premier Golob išče naslednika za pravosodni resor
Ministrica za pravosodje, Dominika Švarc Pipan, je po tem, ko so se pojavili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, vrednem 7,7 milijona evrov, podala odstopno izjavo. Švarc Pipan, ki je svoj odstop predstavila na izredni seji Državnega zbora (DZ), je poudarila, da je njeno vztrajanje na položaju bilo ključno za razkrinkavanje “netransparentne pajčevine spornih političnih, poslovnih in kadrovskih praks”.
V luči obtožb, ki so ji bile naslovljene v zadnjih tednih na ministrico, je Švarc Pipan izrazila mnenje, da je bilo nujno, da ostane na ministrskem položaju, da bi prispevala k razkritju in boju proti sistemski korupciji in parcialnim interesom v državnem aparatu. Premier Robert Golob je ob tem napovedal, da bo odstop sprejel. Švarc Pipan pa je na položaju ostala še nekaj časa, da bi zaključila preiskavo in predala končna ugotovitve glede spornega nakupa… več tukaj.
[Vir: STA]; Foto: Vlada RS