9 presenetljivih prednosti joka: Razkrivamo neverjetne učinke solz

ByAna Koren

8. oktobra, 2023 ,

9 presenetljivih prednosti joka: Razkrivamo neverjetne učinke solz

Pogosto podcenjujemo moč joka, saj ga običajno povezujemo z žalostjo, bolečino ali občutkom nemoči. Vendar pa novi znanstveni dognanja razkrivajo presenetljive koristi joka za naše fizično in čustveno počutje. Poglobili smo se v raziskave in vam prinašamo devet prednosti, ki jih ponuja jok.

Naravno sredstvo za lajšanje stresa: Jok pomaga pri uravnavanju stresa. Ko jočemo, se zmanjša raven kortizola, znanega kot “hormon stresa”. Tako se zmanjšuje napetost in posledično izboljšuje naše razpoloženje.

Samozdravljenje z endorfini: Med jokom telo sprošča endorfine, ki so naravni analgetiki in “hormoni sreče”. To pojasnjuje, zakaj se po dobrem joku pogosto počutimo olajšane.

Vlaženje in izboljšanje vida: Solzna tekočina, ki jo proizvedemo med jokom, ohranja naše oči vlažne. To ne le preprečuje suhost, temveč tudi izboljšuje našo zmožnost osredotočanja.

Čiščenje telesa: Presenetljivo je, da solze, sproščene med čustvenim jokom, vsebujejo različne toksine. Z jokom se te snovi učinkovito odstranjujejo iz telesa.

Čustvena katarza: Jok nam omogoča, da izrazimo zatirana čustva, kar vodi do čustvene sprostitve in preprečuje kopičenje negativnih občutkov.

Poglobljena medčloveška povezanost: Ko jočemo, pošiljamo jasno sporočilo drugim, da potrebujemo podporo. To krepi občutke empatije in povezanosti med posamezniki.

Ugoden vpliv na spanec: Nekatere študije kažejo, da lahko jok pred spanjem pripomore k globljemu in bolj počivalnemu spancu, saj sprošča akumuliran stres.

Pomembno orodje žalovanja: Skozi zgodovino je jok služil kot naravni mehanizem obdelave žalosti in izgube. Omogoča nam, da občutimo in predelamo bolečino, kar je ključno za zdravo okrevanje.

Krepitev kreativnosti: Po čustvenem izlilu joka se mnogi ljudje poročajo o povečani kreativnosti. Jok kot čistilni proces lahko odstrani mentalne blokade, ki ovirajo kreativno razmišljanje.

Medtem ko je družba včasih nagnjena k zatiranju ali obsojanju joka, je jasno, da prinaša mnoge psihološke in fiziološke koristi. Morda je čas, da začnemo sprejemati in ceniti jok kot dragocen del naše človeške izkušnje.

vir Foto: Freepik Portal24