Podpredsednica Državnega zbora priklenjena na prosilca za azil
Ministrstvo za notranje zadeve je za danes napovedalo deportacijo dveh prosilcev za azil na Hrvaško. Zaradi tega je pred azilnim domom na Viču v Ljubljani ob 7. uri zjutraj potekal shod v podporo prosilcema. Shod je organizirala iniciativa prosilcev za azil skupaj s podpornimi organizacijami. Prosilca za azil za zdaj ostajata v Sloveniji in sta v azilnem domu še vedno evidentirana.
Deportacije prosilcev za azil na Hrvaško so po mnenju dolgoletnega aktivista za pravice prebežnikov Mihe Blažiča zelo sporne. “Podali smo več pozivov na vlado in na ministrstvo za notranje zadeve in prejeli nekatera zagotovila, da se v vladi z deportacijami ne strinjajo in bi morali prosilcem zagotoviti obravnavo, nato pa nas je presenetilo sporočilo o deportacijah. Ves teden smo poskušali položaj razrešiti, a se na notranjem ministrstvu niso zganili. Zato smo bili danes primorani, da se pojavimo pred azilnim domom in zagotovimo varnost prosilcema, da ne bosta deportirana,” je za MMC dodal Blažič.
Ministrstvo za notranje zadeve naj bi za prihodnje dni napovedalo več deportacij. Slovenija prosilce za azil namreč vrača v državo, v kateri so bili že evidentirani. Pri prosilcih za azil, ki jim grozi deportacija, gre pogosto za družine, ki so nastanjene v azilnem domu v Logatcu.
Notranje ministrstvo: Vse prošnje obravnavamo individualno
Na Ministrstvu za notranje zadeve so navedbe, da prošenj za mednarodno zaščito ne obravnavajo vsebinsko zavrnili. Vsak primer obravnavajo individualno in v skladu z veljavno zakonodajo, na Hrvaško vračajo le tujce, ki so v državo prišli nezakonito in niso izrazili namena podati prošnje za azil, so zagotovili ob očitku nevladnih organizacij.
Na ministrstvu poudarjajo, da pred najavo predaje prosilca drugi državi članici EU počakajo na odločitev prvostopenjskega sodišča, čeprav jim tega v skladu z zakonodajo ni treba, saj pritožba zoper sklep o zavrženju prošnje za mednarodno zaščito ne zadrži izvršitve. “Šele če upravno sodišče tožbo zavrne, hkrati pa tudi zavrne zahtevo za izdajo začasne odredbe, ministrstvo za notranje zadeve začne postopek vračanja še pred pravnomočnostjo odločitve,” so poudarili na ministrstvu.
Prošnjo za mednarodno zaščito obravnava tista država, ki je skladno z Dublinsko uredbo za to pristojna. Ko na podlagi meril te uredbe ministrstvo ugotovi, da je za obravnavo prošnje za mednarodno zaščito pristojna druga država članica, izda odločitev o predaji so navedli na ministrstvu.
vir Foto: Zajem zaslona