Admiral Bauer: Ukrajina ima pravico udariti globoko v Rusijo

pixabayUkrajina [Foto: Pixabay]

Admiral Bauer: Ukrajina ima pravico udariti globoko v Rusijo

Admiral Rob Bauer, predsednik vojaškega odbora Nata in glavni svetovalec generalnega sekretarja zavezništva, je poudaril, da Ukrajina ne le, da ima pravico do obrambe, temveč tudi do napadov na rusko ozemlje, če bi to prineslo prednost na bojišču. Ta izjava je bila podana na letnem srečanju vojaškega odbora Nata, kjer so razpravljali o trenutnem položaju v Ukrajini in vplivu mednarodnih omejitev pri dobavi orožja. Bauer je izjavil, da “pravica do obrambe ne konča na meji vašega lastnega naroda” in s tem podprl trditev, da lahko napadeni narod, kot je Ukrajina, udari tudi globoko v ozemlje agresorja.

Kljub temu je Bauer opozoril, da imajo države, ki Ukrajini dobavljajo orožje, pravico omejiti njegovo uporabo. Suverena odločitev vsake države je, kako bo urejala uporabo orožja, ki ga dobavi Kijevu, kar odpira vprašanja o tem, do kolikšne mere naj se Ukrajini omogoči izvajanje napadov z orožjem dolgega dosega. Na primer, generalpodpolkovnik Karel Řehka, načelnik čeških oboroženih sil, je dejal, da Češka Ukrajini ne postavlja takšnih omejitev glede orožja. “Verjamemo, da se morajo Ukrajinci sami odločiti, kako ga bodo uporabili,” je dejal Řehka, vendar opozoril tudi na politična tveganja in možnost eskalacije konflikta, kar je pomembno v mednarodnih odnosih.

Ameriški pomisleki o eskalaciji

Te izjave so prišle v času, ko ameriški predsednik Joe Biden preučuje možnost, ali naj Ukrajini dovoli uporabo orožja dolgega dosega, ki ga zagotavljajo ZDA, za napade na ruska ozemlja. Do zdaj je Washington dovolil uporabo ameriškega orožja v čezmejnih napadih proti ruskih silam, vendar je še vedno zadržan pri omogočanju napadov globoko v Rusijo. Kljub temu, da Ukrajina močno pritiska na ZDA in zaveznike za dovoljenje uporabe zahodnega orožja za napade na strateške cilje, kot so zračna oporišča in izstrelišča raket, Bidnova administracija še vedno previdno ocenjuje morebitne posledice takšnih napadov, ki bi lahko pripeljale do širše eskalacije konflikta.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v zadnjih mesecih vztrajno pozival krepitvi ukrajinske zračne obrambe in uporabi orožja dolgega dosega za obrambo pred nenehnimi ruskimi napadi. V enem od svojih zadnjih izjav je Zelenski poudaril, da je bilo na Ukrajino izstreljeno na desetine ruskih brezpilotnih letal, pri čemer je večina teh napadov uspela odbiti ukrajinska obramba. “Moramo okrepiti našo zračno obrambo in zmogljivosti dolgega dosega, da zaščitimo svoje ljudi,” je zapisal Zelenski na družbenih medijih, kar odraža njegovo prizadevanje za krepitev ukrajinskih obrambnih sposobnosti s pomočjo mednarodnih partnerjev.

Vloga Nata pri podpori Ukrajini

Na sobotnem srečanju je bila tema dodatne podpore in usposabljanja za Ukrajino osrednja točka pogovorov med vojaškimi voditelji Nata. Vendar pa ni bilo povsem jasno, ali so razpravljali o morebitnih spremembah ameriške politike glede omejitev uporabe orožja dolgega dosega. Nekateri evropski narodi, kot je Češka, so izrazili odločno podporo Ukrajini, saj verjamejo, da so lahko tudi sami naslednja tarča Rusije, če bi Ukrajina padla. Predsednik Češke republike Petr Pavel je pozval vojaške poveljnike, naj jasno izrazijo svoja stališča in priporočila, kar je bistvenega pomena za politično odločanje na najvišjih ravneh zavezništva.

Admiral Bauer je v svojem govoru poudaril vojaške razloge za napade na ruska ozemlja. Dejal je, da je v vojaškem smislu smiselno oslabiti sovražnika z napadi na njegove logistične linije, vire goriva in streliva, ki so ključnega pomena za nadaljevanje ruske invazije na Ukrajino. “Ne želite se boriti samo proti napadom, ki prihajajo proti vam, temveč želite napasti tudi tiste, ki so odgovorni za te napade,” je dejal Bauer. Po njegovih besedah je bistveno, da se vojna ne omeji zgolj na obrambne strategije, temveč vključuje tudi napadalne poteze, ki bi Rusiji onemogočile nadaljevanje vojaških operacij.

Opozorila glede nevarnosti eskalacije

Kljub tem vojaškim argumentom je ameriški obrambni minister Lloyd Austin opozoril na nevarnost eskalacije. Po njegovih besedah ni enega samega orožja, ki bi odločilo izid vojne, temveč je ključna celostna strategija, ki vključuje več dejavnikov. Austin je tudi poudaril, da Ukrajina že ima sposobnost napadov znotraj Rusije z lastnimi sistemi, kot so brezpilotna letala, kar pomeni, da lahko ukrajinske sile že zdaj izvajajo določene napade brez zahodnih sistemov.

Medtem so ruski uradniki, kot je namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov, v soboto izrazili zaskrbljenost zaradi možnosti, da bi ZDA in Združeno kraljestvo Ukrajini omogočili napade na velike razdalje. Rusija je večkrat opozorila, da bi takšni napadi povzročili nadaljnjo eskalacijo konflikta med Rusijo in Zahodom. Vladimir Putin je v četrtek izjavil, da bi dovolitev napadov na dolge razdalje pomenila, da so države Nata dejansko v vojni z Rusijo. Kljub tem opozorilom je Biden ostal neomajen in zavrnil Putinove izjave kot pretirane.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay