Alarm v Ljubljani: Brez pediatra ostaja 2500 otrok
V bežigrajski enoti Zdravstvenega doma Ljubljana se soočajo z resno kadrovsko krizo. Svoj odhod sta namreč napovedali dve pediatrinji, kar pomeni, da bo brez osebnega zdravnika ostalo 2500 otrok in 600 odraslih. Predstojnica enote, dr. Anja Zidanšek, je poudarila, da se intenzivno trudijo poiskati nove kadre in zapolniti nastalo vrzel.
“Zelo aktivno se ukvarjamo z iskanjem novega kadra, zelo intenzivno iščemo nove sodelavce, opravljamo razgovore, objavljamo razpise,” je dejala dr. Zidanšek. Trenutno so v pogovorih z dvema morebitnima kandidatoma, prav tako pričakujejo, da bo oktobra zaposlena še ena zdravnica s področja pediatrije.
Dokler ne najdejo trajnih rešitev, bodo poskušali zagotoviti čim bolj kakovostno oskrbo otrok in odraslih. “V tem času bodo za otroke in mladostnike poskrbeli šolska zdravnica, ki ostaja v enoti Bežigrad, in prisotni pediatri,” je pojasnila Zidanšek. Kar zadeva sistematske preglede, bodo pomagali tudi upokojeni zdravniki in specializanti pediatrije. Čeprav so zdravniki v drugih enotah Zdravstvenega doma Ljubljana zelo zasedeni, bodo po potrebi tudi oni priskočili na pomoč.
Poudarila je, da bodo pacienti sproti obveščeni o vseh reorganizacijah in morebitnih kadrovskih spremembah.
Dolgotrajne težave: Pomanjkanje kadra in staranje zdravnikov
Težave na področju primarne pediatrije v ZD Ljubljana niso novost. Dr. Anja Zidanšek je izpostavila, da se število prebivalcev povečuje, medtem ko zanimanje zdravnikov za zaposlitev v zdravstvenih domovih upada. Trenutno je v ZD Ljubljana zaposlenih 45 specialistov pediatrije, vendar mnogi med njimi že presežejo mejo, pri kateri še lahko opredeljujejo paciente.
Stanje se je poslabšalo tudi zaradi staranja zdravniškega kadra. “Približno polovica pediatrov v našem zdravstvenem domu je starejših od 55 let, zato bomo težko nadomestili upokojitve starejših kolegov,” je opozorila Zidanšek. Dodala je, da bi že zdaj lahko zaposlili devet specialistov pediatrije, vendar se soočajo s pomanjkanjem ustreznega kadra.
Kompleksnost obravnav in administrativne obremenitve
Pediatrinja iz ljubljanske enote Moste – Polje, dr. Marija Burnik, je izpostavila dodatne izzive, s katerimi se soočajo pediatri v Ljubljani. Opozorila je na vse pogostejše predčasno odhajanje zdravnikov, predvsem zaradi preobremenjenosti in težavnih razmer na pediatrični nujni medicinski pomoči.
“V dežurno ambulanto prihaja vse več otrok, za katere starše skrbi, da je njihovo stanje nujno,” je pojasnila dr. Burnik. Kljub temu, da triažna medicinska sestra in zdravnik ocenita, da stanje ni kritično, nekateri starši tega ne sprejmejo, kar vodi do konfliktov.
Dodala je, da postaja obravnava otrok vse bolj kompleksna, kar dodatno obremenjuje zdravnike. “V predšolski ambulanti je čedalje več otrok z motnjami v razvoju, čedalje več je posebnih socialnih okoliščin,” je dejala Burnik. K temu dodaja, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije mladostnike obravnava kot zelo zdravo populacijo, kar ne odraža realnega stanja in zdravnikom namenja premalo časa za obravnavo teh otrok.
Poleg tega se zdravniki soočajo z vse več administrativnimi obremenitvami. “Marsikatera storitev sploh ni ovrednotena s strani zavarovalnice in jo torej delamo brezplačno, vzame pa nam ogromno časa,” je pojasnila dr. Burnik. Med drugim gre za pisanje poročil za centre za socialno delo, sodišča in policijo, kar zdravnikom dodatno zmanjšuje čas, ki bi ga lahko namenili pacientom.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik