Ali lahko Mars postane naseljiv? Znanstveniki razkrivajo nov pristop
Preobrazba Marsa v planet, ki bi bil primeren za človeško naselitev, je dolgoletna sanja znanstvenikov in pogosta tema v znanstveni fantastiki. A zdi se, da bi ta ideja lahko postala resničnost. Skupina znanstvenikov je namreč predlagala nov inženirski pristop, ki bi lahko ogrel površje rdečega planeta in ga tako približal pogojem, ki bi jih lahko preživeli ljudje.
Predlog znanstvenikov temelji na zamisli, da bi v Marsovo atmosfero razpršili delce iz železa ali aluminija v velikosti bleščic. Ti nanodelci bi lahko delovali kot neke vrste toplotna past, ki bi ujela sončno energijo in razpršila svetlobo po površini Marsa. Čeprav bi takšno početje marsikomu zvenelo kot znanstvena fantastika, bi ta pristop lahko povzročil dvig površinske temperature na Marsu za kar 28 stopinj Celzija v obdobju desetih let.
Čeprav bi bil ta dvig temperature le začetek dolge poti, ki bi bila potrebna za trajnostno naselitev ljudi na Marsu, znanstveniki menijo, da gre za prvi izvedljiv korak k teraformiranju. Teraformiranje je postopek, pri katerem bi spremenili okolje planeta tako, da bi postalo bolj podobno Zemlji. Na Marsu je najprej potrebno segrevanje površja, vendar to samo po sebi ne bo zadostovalo za vzpostavitev pogojev za življenje.
Prejšnji poskusi
Prejšnji poskusi so se osredotočali na sproščanje toplogrednih plinov, da bi povečali učinek tople grede, vendar ti pristopi zahtevajo ogromne količine virov, ki jih na Marsu primanjkuje. Dr. Edwin Kite, planetarni znanstvenik z Univerze v Chicagu, ki je sodeloval pri raziskavi, objavljeni v reviji Science Advances, je poudaril, da bi lahko uporaba spremenjenih nanodelcev prinesla bolj učinkovite rezultate.
“Ključni element našega dela je nov predlog za uporabo spremenjenih nanodelcev za ogrevanje Marsove atmosfere in podnebnega modeliranja, ki kaže, da bi bil ta pristop lahko učinkovitejši od prejšnjih konceptov. To je pomembno, ker predstavlja potencialno bolj izvedljivo metodo za spreminjanje Marsove klime, ki bi lahko oblikovala prihodnje strategije za raziskovanje Marsa,” je pojasnil Kite.
Priprave na prihodnost: NASA in raziskovanje Marsa
NASA je v preteklosti že izvajala številne misije za raziskovanje Marsa, vključno z robotskimi roverji, ki so preučevali površje planeta, in pristajalno napravo InSight, ki je raziskovala njegovo notranjost. Vesoljska agencija ima v načrtu tudi program Artemis, ki bo v prihodnjih letih poslal astronavte na Luno kot pripravo na bodoče človeške misije na Mars.
A človeško življenje na Marsu ostaja izjemno zahtevno. Marsova atmosfera je redka in ne omogoča dihanja, ultravijolično sevanje je močno, tla so prekrita s slano skorjo, ki ni primerna za gojenje rastlin, in pogosti peščeni viharji lahko zajamejo večji del planeta. Največji izziv pa predstavljajo nizke temperature. Povprečna površinska temperatura na Marsu je okoli -65 stopinj Celzija, kar je precej pod ničlo, zato se sončna toplota hitro izgublja v vesolje.
Čeprav je preobrazba Marsa v naseljiv planet še vedno zelo oddaljena, pa novi predlogi in raziskave nakazujejo, da bi lahko bili na pravi poti. Teraformiranje Marsa ostaja ena največjih znanstvenih ambicij, vendar pa so koraki, kot je ta, ključni za morebitno prihodnost človeštva na rdečem planetu.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Pixabay