Ali so lažnivci bolj privlačni?
Nedavna študija, objavljena v prestižni reviji Personality and Social Psychology Bulletin, odpira zanimiva vprašanja o povezavi med resnicoljubnostjo in zaznano fizično privlačnostjo. Raziskovalna skupina pod vodstvom ten Brinke et al. (2023) je preučevala, kako se zaznava privlačnost posameznikov, ko so ti v vlogi iskrenih pripovedovalcev v primerjavi z njihovo vlogo lažnivcev. Udeleženci študije so bili izpostavljeni videoposnetkom ljudi, ki lažejo in govorijo resnico. Udeleženci so nato morali te ljudi ocenjevati glede na fizično privlačnost, toplino in odprtost. Rezultati so bili presenetljivi. Posamezniki so bili, ko so govorili resnico ocenjeni kot bolj privlačni.
Zakaj torej resnica vpliva na percepcijo privlačnosti?
Raziskovalci predlagajo, da so odgovori morda skriti v neverbalnih znakih, ki jih ljudje izražajo. V prejšnjih študijah, kot sta tisti, ki sta jih izvedla Riggio in Friedman (1983, 1986), je bilo ugotovljeno, da iskrenost spremljajo hitrejši govor, bolj animirani obrazi z večjimi nasmehi in manjša prisotnost živčnega vedenja, kot sta drgnjenje rok in praskanje obraza. Ti neverbalni znaki pripomorejo k boljši oceni poštenosti, pa tudi vplivajo na zaznavo všečnosti in privlačnosti posameznika.
Poleg tega je študija iz leta 1986 razkrila, da so osebe, ki so bile videti bolj umirjene in socialno spretne, prav tako prejele višje ocene všečnosti. Povezava med všečnostjo in fizično privlačnostjo je ključna za razumevanje, zakaj iskrenost lahko izboljša zaznavo privlačnosti.
Avtorji študije so tudi opozorili na širši problem prepoznavanja laži. Kljub številnim raziskavam na to temo, študije kažejo, da ljudje pogosto ne znajo zanesljivo določiti, kdaj jim nekdo laže. To je deloma posledica naše nagnjenosti k zaupanju v to, kar nam drugi govorijo, in naše zanašanje na netočne neverbalne znake pri poskusu odkritja laži. Lažnivci se namreč pogosto zelo trudijo, da bi prikrili znake, ki bi lahko razkrili njihovo prevaro.
Pozitivni znaki privlačnosti in topline… več na Govorica telesa.
Portal24; Foto: Govorica telesa (AI)