Ali Španija res ukinja bankovce za 50 evrov?

ByMiha D. Kovač

14. aprila, 2025 , ,
Denar [Foto: Pexels]

Ali Španija res ukinja bankovce za 50 evrov?

Na družbenih omrežjih in spletnih forumih so se razširile trditve, da Španija ukinja bankovec za 50 evrov, kar je sprožilo val zaskrbljenosti in špekulacij. Zdi se, da te trditve prispevajo k splošni pripovedi dezinformacij, da poskušajo evropske države odpraviti gotovino. Po poročilih naj bi bil bankovec že aprila umaknjen iz obtoka, kar je povzročilo paniko, da bo to negativno vplivalo na vsakdanje poslovanje in finančno stabilnost. Vendar španska centralna banka (Banco de España) te navedbe odločno zanika, pojasnjuje pa, od kod izvira zmeda.

Centralna banka je za EuroVerify potrdila, da ni odredila umika nobenega bankovca, vključno z bankovcem za 50 evrov. Vsi evrski bankovci ostajajo veljavno plačilno sredstvo in ohranjajo svojo vrednost. Pojasnili so, da redno preverjajo kakovost in pristnost bankovcev, ki jih vrnejo kreditne institucije. Bankovci, ki so poškodovani ali neustrezni, se umaknejo iz obtoka, uničijo in nadomestijo z novimi, medtem ko se tisti v dobrem stanju vrnejo v promet. “To počnemo za vse apoene, ne le za bankovec za 50 evrov,” so poudarili pri banki. Dodali so, da poškodovan bankovec ne izgubi vrednosti in ga je mogoče zamenjati za novega brez težav.

Redna menjava bankovcev kot del finančne higiene

Po navedbah španske centralne banke je redna menjava bankovcev standardna praksa, ki zagotavlja kakovost in varnost denarja v obtoku. “Eden od razlogov za ohranjanje bankovcev v dobrem stanju je lažje preverjanje njihovih zaščitnih elementov,” so sporočili. Euronews piše, da so bankovci sicer narejeni za dolgotrajno uporabo, a se zaradi pogoste rabe sčasoma obrabijo, kar lahko oteži prepoznavanje njihovih varnostnih znakov. Zato banka poškodovane bankovce nadomesti, kar ne pomeni ukinitve katerega koli apoen.

Podobne govorice so se pojavile tudi v Italiji, kjer so nekateri trdili, da Evropska centralna banka (ECB) prepoveduje bankovce za 50 evrov kot ukrep proti pranju denarja in financiranju terorizma. Italijanski preverjevalci dejstev so te trditve ovrgli, ECB pa je za EuroVerify potrdila: “Niti Banco de España niti katera koli druga centralna banka v evrskem območju ni odredila umika evrskih bankovcev. Vsi ohranjajo svojo vrednost in ostajajo v obtoku.” Euronews navaja, da takšne govorice krepijo dezinformacijsko pripoved o postopni ukinitvi gotovine v korist digitalnega evra, kar naj bi oblastem omogočilo večji nadzor nad financami posameznikov. ECB in druge centralne banke so že večkrat poudarile, da bi digitalna valuta zgolj dopolnjevala gotovino, ne pa je nadomestila.

Zakaj so bankovci za 50 evrov pogosto tarča govoric

Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj so bankovci za 50 evrov pogosto v središču pozornosti. Rainer Böhme, profesor za varnost in zasebnost na Univerzi v Innsbrucku, je za EuroVerify povedal, da je menjava starih ali poškodovanih bankovcev običajna praksa centralnih bank. “Starejši bankovci ostanejo veljavni, gotovine ni treba skrivati pod vzmetnico,” je dejal. Dodal je, da komercialne banke redno posodabljajo zaloge na bankomatih, pri čemer so določeni apoeni bolj izpostavljeni zaradi trendov ponarejanja.

Michael Levi, profesor kriminologije na Univerzi v Cardiffu, meni, da so bankovci za 50 evrov privlačni za kriminalce, saj jih je lažje obvladovati v večjih količinah. “Večji apoeni zavzamejo manj prostora in teže, kar je praktično za nezakonite dejavnosti,” je pojasnil za EuroVerify. Hkrati so poškodovani bankovci za 50 evrov lahko težje preverljivi, kar povečuje tveganje za zlorabe. Euronews poroča, da so višji apoeni pogosto videti sumljivi, zato kriminalci raje uporabljajo bankovce srednje vrednosti, kar dodatno pojasnjuje, zakaj so ti v središču govoric in pregledov.

Portal24; Foto: Pexels