Amerika namerava Ukrajini dostaviti napredne rakete dolgega dosega ATACMS
V luči naraščajoče napetosti med Ukrajino in Rusijo, ameriški predsednik Joe Biden razmišlja o pomembnem koraku za podporo Kijevu, in sicer o dostavi naprednih raket dolgega dosega. Ameriški mediji so poročali, da bo Ukrajina v bližnji prihodnosti morda prejela rakete ATACMS z dosegom do 190 milj (300 km).
Omenjene rakete bi močno okrepile ofenzivne sposobnosti ukrajinske vojske, saj bi jim omogočile zadevanje ključnih ruskih ciljev, ki se nahajajo globoko za frontno črto. Poročilo o takšni pomoči prihaja po nedavnem napadu na poveljstvo ruske črnomorske flote na priključenem Krimu. Napad je bil izveden z raketami Storm Shadow. Rakete, ki imajo doseg nekaj več kot 150 milj, je Kijev pridobil od Velike Britanije in Francije.
Po srečanju med Bidenom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši so večji ameriški mediji, kot sta NBC News in The Wall Street Journal, citirali neimenovane vire, ki trdijo, da bo Kijev v prihodnjih tednih prejel “majhno število” raket ATACMS. The Wall Street Journal je dodal, da bo orožje odpremljeno v prihodnjih tednih.
Uradne potrditve ni
Washington Post, ki se sklicuje na več ljudi, seznanjenih z razpravami, je navedel, da bodo omenjene rakete oborožene s kasetnimi bombami namesto z eno samo bojno glavo. Kljub številnim poročilom in ugibanjem niti ZDA niti Ukrajina nista uradno potrdili teh informacij.
Kot odziv na srečanje dveh voditeljev je Washington napovedal dodatno vojaško pomoč Ukrajini v višini 325 milijonov dolarjev. Ta paket pomoči bo vključeval artilerijo, strelivo in tanke Abrams. Slednji bodo Kijevu dostavljeni v prihodnjem tednu.
O morebitni dobavi raket ATACMS sta oba predsednika ostala skrivnostna. Med obiskom v Kanadi je Zelenski izrazil optimizem glede možnega dogovora s predsednikom Bidenom. Zelenski je dejal: “Verjamem, da bomo o večini stvari, o katerih smo včeraj razpravljali s predsednikom Bidnom lahko dosegli dogovor.”
Toda, ali bodo te rakete res poslane Ukrajini, ostaja predmet široke spekulacije, zlasti ker bi takšna poteza lahko imela obsežne geopolitične posledice. Bidenova administracija je bila v preteklosti zadržana glede zagotavljanja naprednega orožja Ukrajini, zlasti po obsežni ruski invaziji na Ukrajino v februarju 2022. Kljub temu je Kijev v zadnjem času prejel raketne sisteme Himars in protizračne rakete Patriot.
Največja zaskrbljenost glede možne dobave raket ATACMS je strah pred neposrednim spopadom z jedrsko oboroženo Rusijo. Ta bojazen je očitno vplivala na Bidenovo odločitev, saj se je v preteklih mesecih izmikal vprašanju dobave teh raket.
Vendar pa so recentne vojaške poteze Kijeva, podprte z zahodnim orožjem, jasno pokazale, da Ukrajina namerava okrepiti svojo obrambo in potencialno protiofenzivo proti ruskim silam, zlasti v zasedenih območjih na jugu, vključno s Krimom.
Foto: zajem zaslona