Ameriška administracija ZDA umaknila iz sklada za podnebno škodo

Podnebne spremembe [Foto: Freepik]

Ameriška administracija ZDA umaknila iz sklada za podnebno škodo

Trumpova administracija je Združene države Amerike umaknila iz sklada Združenih narodov za podnebno škodo, ki je bil ustanovljen leta 2023 na konferenci COP28. Sklad je bil namenjen pomoči državam v razvoju, ki so najbolj izpostavljene posledicam podnebnih sprememb, zlasti ob naravnih nesrečah. Ustanovitev sklada je pomenila pomemben uspeh za aktiviste iz držav v razvoju, saj je sporazum podprlo skoraj 200 držav.

ZDA so takrat obljubile 17,5 milijona dolarjev, Evropska unija pa 245 milijonov, od tega 100 milijonov Nemčija, piše Politico. Rebecca Lawlor, ameriška predstavnica v upravnem odboru sklada, pa je v pismu sporočila, da ZDA odstopajo od sodelovanja, brez imenovanja novih predstavnikov.

Odločitev je sprožila ostre odzive. Ali Mohamed, predsednik afriške skupine pogajalcev, je na družbenem omrežju X poudaril, da svet v boju proti podnebnim spremembam potrebuje multilateralizem. Otoške in druge ranljive države že desetletja opozarjajo, da bi morale razvite države, ki so glavne povzročiteljice onesnaževanja, finančno podpreti obnovo po podnebnih katastrofah. Umik ZDA iz sklada tako pomeni nov udarec tem prizadevanjem.

Ta poteza ni presenečenje, saj je Trump že ob nastopu mandata januarja 2025 izdal ukaz o umiku ZDA iz pariškega podnebnega sporazuma iz leta 2015. Podobno je storil že v prvem mandatu, a je Biden leta 2021 odločitev razveljavil. Tokratni umik iz sklada ZN za podnebno škodo nadaljuje vzorec zavračanja mednarodnih podnebnih zavez. Kritiki opozarjajo, da ZDA s tem slabijo globalna prizadevanja za blaženje podnebnih sprememb, še posebej v času, ko se svet sooča z vse hujšimi naravnimi nesrečami.

Portal24; Foto: freepik