Ameriške carine na jeklo in aluminij skrbijo tudi slovenska podjetja
Uvedba 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija v ZDA, ki jo je ameriški predsednik Donald Trump napovedal v nedeljo in podpisal v ponedeljek, povzroča zaskrbljenost tudi v slovenskih podjetjih. Po podatkih republiškega statističnega urada se je izvoz izdelkov iz jekla in aluminija iz Slovenije v ZDA v letu 2024 močno povečal. Podjetja se bojijo dodatnih pritiskov konkurence in morebitnih sprememb v carinskem sistemu.
Trumpova odločitev pomeni, da bodo od 12. marca carine veljale tudi za EU. Poleg evropskih držav bodo z njimi obremenjeni tudi izvozniki iz Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike, Velike Britanije, Brazilije, Japonske in Južne Koreje. V Sloveniji je bil lani izvoz izdelkov iz jekla v ZDA vreden 34 milijonov evrov, izvoz aluminija in aluminijastih izdelkov pa 32,5 milijona evrov, pri čimer so največji delež predstavljale palice iz aluminijevih zlitin. V primerjavi z letom 2023 so se te vrednosti obeh kovin občutno povečale, kar zdaj postavlja podjetja pred novo realnost.
Po poročanju MMC RTV SLO v jeklarski skupini Sij ocenjujejo, da je ameriški trg dolgoročno pomemben. Tam so lani ustvarili 9,9 odstotka prihodkov od prodaje, kar je približno 16,5 odstotka več kot v letu prej. “Z lastnim podjetjem Sij Americas smo v ZDA prisotni že več kot 30 let, leta 2022 pa smo vzpostavili tudi lastno, več kot 3000 kvadratnih metrov veliko skladišče blizu Chicaga v mestu Romeoville, da svoje izdelke še bolj približamo kupcem in si izborimo še večji tržni delež na ameriškem trgu,” so pojasnili v podjetju.
Slovenija trenutno uvaža nerjavno debelo pločevino
Slovenija trenutno uvaža nerjavno debelo pločevino v okviru kvot, ki so oproščene carin. Količine, ki jih presegajo, so obremenjene s 25-odstotno carino. Podobno velja za orodna jekla, pri katerih imajo nekatere vrste izdelkov odobrene izjeme. “Podrobnosti o tem, ali bo sistem carin ostal enak kot doslej ali pa bodo uvedene nekatere spremembe glede kvot, izločitev glede na zelo splošne napovedi ameriškega predsednika še niso jasne,” opozarjajo v Siju.
Po poročanju MMC RTV SLO so v skupini Impol, ki se ukvarja s predelavo aluminija, že v letu 2020 zmanjšali izvoz v ZDA zaradi protidampinških postopkov. V letu 2019 so v ZDA realizirali 10 odstotkov celotne prodaje, v letu 2020 pa se je ta delež zmanjšal na 4,5 odstotka, pozneje pa še naprej upadal. “Zaradi nadaljnjih pritiskov in negotovosti, saj protidampinške stopnje niso bile fiksno postavljene, ampak dopuščajo možnost naknadnega poračuna, se je obseg prodaje dodatno zmanjševal,” so pojasnili v podjetju. Leta 2023 je prodaja v ZDA predstavljala manj kot tri odstotke celotne prodaje skupine.
“Vsekakor dodatne carine v ZDA ob nespodbudnem stanju na trgu Evrope ne pomenijo nič dobrega, saj se bomo v že tako zahtevnih razmerah spopadali s še večjimi pritiski konkurence in dodatno omejenimi tržnimi priložnostmi,” opozarjajo v Impolu. Podjetje si prizadeva za razpršenost prodajnega programa, tako po trgih kot po izdelkih in industrijah, da bi zmanjšali tveganja zaradi tržnih nihanj.
Po poročanju MMC RTV SLO ostaja negotovost glede prihodnosti trgovanja med Slovenijo in ZDA. Podjetja, ki izvažajo jeklo in aluminij, bodo morala spremljati morebitne spremembe v carinskem sistemu in se prilagajati novim razmeram na trgu. Ob možnosti dodatnega zaostrovanja trgovinskih ukrepov bodo slovenski proizvajalci primorani iskati alternative in prilagajati svoje strategije za ohranitev konkurenčnosti na globalnem trgu.
Portal24; Foto: Pexels