Ameriški dolar na svetovnih trgih krepi svojo rast

ByAna Koren

13. avgusta, 2023 ,
Foto: Pexels

Ameriški dolar na svetovnih trgih krepi svojo rast

Na svetovnih valutnih trgih je dolar prejšnji teden, že četrti zapored nadaljeval svoje okrepljeno gibanje proti ostalim valutam. Zlasti proti japonskemu jenu je dosegel pomembne mejnike, medtem ko vlagatelji napeto pričakujejo odločitve Federal Reserve (FED) glede ključnih obrestnih mer v prihodnosti.

Dolar se je proti košarici šestih najpomembnejših svetovnih valut okrepil za 0,83 odstotka, kar je pripeljalo do indeksa dolarja na 102,85 točke. Kljub temu je vrednost dolarja glede na evro oslabela za 0,66 odstotka. Pomeni, da se je cena evra ob koncu tedna ustavila pri 1,0944 dolarja. Dolar pa je pridobil še večjo moč proti japonskemu jenu. Tečaj se je dvignil za 2,2 odstotka, dosegel je 144,96 jena.

Pričakovanje trga

Po obdobju padanja je indeks dolarja od sredine julija okreval za 2,9 odstotka, saj so se podatki nanašajoči na inflacijo umirili. To je povečalo pričakovanja trga, da FED ne bo hitro dvignil obrestnih mer iz trenutnega razpona med 5,25 in 5,5 odstotka.

Vlagatelji na trgu zdaj spremljajo smer, ki jo bo FED zbral glede obrestnih mer na septembrskem zasedanju. Kljub podatkom o povečanju inflacije pri proizvajalcih v juliju, večina ocenjuje, da se bo FED vzdržal dviga obrestnih mer, pri čemer verjetnost za ta scenarij znaša kar 88,5 odstotka. Kljub temu ostaja odprto vprašanje, kdaj in za koliko bo FED začel zniževati stroške zadolževanja.

Ekonomist Bank of America, Michael Gapen, je poudaril: “Pričakujemo mehak pristanek za ameriško gospodarstvo, ne blage recesije, ki smo jo prej napovedovali. Čeprav trg nakazuje, da bodo obrestne mere FED-a naslednje leto znižane za med 120 in 160 bazičnih točk. Pričakujemo le 75 bazičnih točk. Enostavno je manj razlogov, da bi FED leta 2024 hitro znižal obrestne mere ob naraščajočem BDP in nizki brezposelnosti.”

Poleg tega so trgi zaskrbljeni zaradi uradnega vstopa Kitajske v deflacijo. Cene življenjskih potrebščin so se tam namreč znižale. Poročilo je pospešilo tudi padec japonskih cen. Slednje pa je dodatno vplivalo na svetovne valutne razmere.

Tečaj dolarja je dosegel svojo najvišjo vrednost po 30. juniju. To poudarja njegovo krepitev, vendar se je po preboju psihološke meje 145 jenov za dolar vrnil nazaj pod to vrednost. Trgovci ostajajo previdni zaradi možnih posegov japonskih denarnih oblasti, ki so nazadnje posredovali septembra lani, ko je dolar presegel 145 jenov.

Rast dolarja je zlasti izrazita proti japonskemu jenu. Analitiki pa pri tem opozarjajo, da bi lahko japonska centralna banka podaljšala negativne obrestne mere, da bi ohranila svojo monetarno politiko. Vlagatelji bodo še naprej pozorno spremljali dogajanje na valutnih trgih, saj se pričakujejo nadaljnje spremembe in premiki.

vir Foto: Pexels Portal24