Ameriški dolar se krepi, bitcoin padel pod 85.000 dolarjev

ByAna Koren

27. februarja, 2025 , , , ,
Bitcoin [Foto: Freepik]

Ameriški dolar se krepi, bitcoin padel pod 85.000 dolarjev

Ameriški dolar je v četrtek v zgodnjih azijskih urah pridobil na vrednosti, saj so se donosi državnih obveznic povečali. Vlagatelji so medtem tehtali možne posledice carinske politike in gospodarskih obetov pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa. Na azijskih trgih so delnice pokazale mešane rezultate. Tehnološke delnice v regiji niso bile deležne večjega vpliva nočnih zaslužkov ameriškega proizvajalca čipov Nvidie, ki velja za pomemben akter na trgu, navaja Reuters. Kriptovaluta bitcoin je medtem zdrsnila pod 85.000 dolarjev, zlato pa je ostalo približno 40 dolarjev pod svojim rekordnim vrhom, saj so skrbi zaradi trgovinske vojne ohranjale tržno razpoloženje nestabilno.

Trump je v sredo zameglil pričakovanja glede napovedanih dajatev na uvoz iz Kanade in Mehike, dveh največjih trgovinskih partneric ZDA. Sprva je sporočil, da bodo carine začele veljati 2. aprila, kar bi pomenilo enomesečno preložitev. Vendar je uradnik Bele hiše kasneje pojasnil, da prvotni rok, 2. marec, ostaja v veljavi “do nadaljnjega”, kar je sprožilo dodatno negotovost glede ameriške trgovinske politike. Donosi dvoletnih ameriških državnih obveznic so se povzpeli na 4,09 odstotka, potem ko so v prejšnji seji dosegli najnižjo raven od 1. novembra pri 4,065 odstotka. Donos desetletnih obveznic je narasel na 4,2772 odstotka, kar je bilo več kot najnižja vrednost 4,245 odstotka v sredo, najnižja v zadnjih dveh mesecih in pol.

Trgi pod pritiskom zaradi carin in gospodarskih kazalcev

V zadnjih tednih sta bila dolar in donosi obveznic v ZDA pod pritiskom zaradi šibkih gospodarskih kazalcev, ki so povečali skrbi o gospodarski rasti, povezani s Trumpovimi carinskimi načrti. Trgovci so v zadnjih dneh povečali stave na znižanje obrestnih mer s strani Federal Reserve. Zdaj pričakujejo dve znižanji za četrt točke letos, prvo julija in drugo oktobra. Vlagatelji bodo pozorno spremljali četrtkove podatke o bruto domačem proizvodu (BDP) in trajnih naročilih, ki bi lahko razkrili znake upočasnjevanja gospodarstva. V petek bo Fed objavil tudi želeno merilo inflacije, stopnjo izdatkov za osebno potrošnjo (PCE).

“Trgi začenjajo čutiti manj zaupanja v rast ZDA,” je dejal Shoki Omori, glavni globalni strateg pri Mizuho Securities. Indeks S&P 500 je v sredo zaključil dan brez večjih sprememb, medtem ko je Dow padel za manj kot pol odstotka, Nasdaq pa se je rahlo okrepil. Omori je dodal, da bi presenečenja v podatkih ZDA lahko še naprej upadala, saj ekonomisti prilagajajo napovedi slabšim rezultatom. Ob “lepljivi” inflaciji meni, da je malo verjetno, da bi donosi desetletnih obveznic padli pod 4 odstotke.

Azijski trgi

Na azijskih trgih je japonski Nikkei zrasel za 0,1 odstotka, avstralski referenčni indeks za 0,5 odstotka, medtem ko je južnokorejski Kospi izgubil 0,7 odstotka. Hongkonški Hang Seng je pridobil 0,9 odstotka, z močnimi tehnološkimi delnicami, celinski kitajski indeks (.CSI300) pa se je okrepil za 0,2 odstotka. Tajvanske delnice so napredovale za 0,2 odstotka.

Terminske pogodbe za Nasdaq in S&P 500 so ostale stabilne po rahlem dvigu čez noč. Delnice Nvidie so po objavi močne napovedi rasti za prvo četrtletje v podaljšanem trgovanju zdrsnile za 1,5 odstotka. “Zaslužki Nvidie so bili manj volatilni, kot smo pričakovali,” je komentiral analitik IG Jun Rong Yeap. Bitcoin je ostal pri 84.742 dolarjih po 11-odstotnem tedenskem padcu, zlato pri 2.912 dolarjih za unčo, surova nafta Brent pa je narasla na 72,72 dolarja za sod, ameriška WTI nafta pa na 68,78 dolarja.

Portal24; Foto: Freepik