Ameriški konservativci trdijo, da so postali tarča ruske dezinformacijske kampanje

ByAna Koren

5. septembra, 2024 , , , ,

Ameriški konservativci trdijo, da so postali tarča ruske dezinformacijske kampanje

Ameriški konservativni vplivneži, kot so Tim Pool, Dave Rubin in Benny Johnson, so postali del širših obtožb o domnevnih ruskih poskusih vplivanja na ameriške volivce pred novembrskimi predsedniškimi volitvami 2024. Bidnova administracija je Moskvo obtožila izvajanja dezinformacijske kampanje, s katero želi vplivati na javno mnenje v ZDA, pri čemer so vplivneži postali ključni igralci v širjenju teh informacij, ne da bi se tega zavedali.

Obtožnica, ki jo je vložilo ameriško ministrstvo za pravosodje, je podjetje, ki sodeluje z omenjenimi vplivneži, obtožila prejemanja skoraj 10 milijonov dolarjev iz ruskih državnih medijev za objavo vsebin, ki podpirajo ruske interese. Med te naj bi spadala tudi podpora ruski vojni v Ukrajini, kar je še posebej občutljiva tema v mednarodni politiki.

Reakcije vplivnežev: “Smo žrtve”

Tim Pool, znan podcaster, je z več kot 2 milijonoma sledilcev na platformi X dejal, da če so obtožbe resnične, je bil prevaran in se šteje za žrtev. Po njegovih besedah je bil ves čas edini, ki je imel popoln uredniški nadzor nad svojo vsebino, ki je pogosto apolitična. Prav tako je poudaril, da se nikoli ni zavedal kakršnihkoli povezav z ruskimi državnimi mediji.

Podobno se je odzval tudi Benny Johnson, ki ima 2,7 milijona sledilcev. Obtožbe ga močno motijo, saj verjame, da je bil skupaj z drugimi vplivneži žrtev prikrite sheme. Dave Rubin pa je izjavil, da ni imel nobenih informacij o tovrstnih dejavnostih in je bil prav tako prevaran.

Ministrstvo za pravosodje obtožuje dva uslužbenca RT, ruskega državnega medija, da sta financirala ameriško podjetje za produkcijo videov, ki so širili sporočila v korist Rusije. Po obtožnici podjetje ni razkrilo, da ga financira RT, prav tako pa se ni registriralo kot tuji agent, kot zahteva ameriška zakonodaja.

Sodelovanje z visokimi političnimi osebnostmi

Spletno podjetje Tenet Media, ki naj bi bilo vpleteno v kampanjo, gosti videoposnetke z vplivneži, kot so Pool, Johnson in drugi. Podjetje je v zadnjih mesecih gostilo visokoprofilne goste, med njimi Laro Trump, sopredsedujočo republikanski stranki, in Viveka Ramaswamyja, nekdanjega republikanskega predsedniškega kandidata.

Tožilci trdijo, da je podjetje ustvarilo skoraj 2000 videoposnetkov, ki so na platformah, kot so TikTok, Instagram, X in YouTube, dosegli več kot 16 milijonov ogledov. Podjetje je za produkcijo teh videoposnetkov prejelo več kot 8 milijonov dolarjev, pri čemer vplivneži niso bili obveščeni, da prihaja denar iz Rusije.

V enem primeru naj bi RT naročil podjetju, naj pripravi videoposnetek, ki bi Ukrajino in ZDA obtožil odgovornosti za napad na moskovsko glasbeno prizorišče, za katerega je odgovornost dejansko prevzela Islamska država. Podjetje naj bi te trditve objavilo brez preverjanja.

Rusija je že dalj časa obtožena širjenja dezinformacij po svetu, zlasti v času volitev. Po invaziji na Ukrajino je RT prenehal delovati v ZDA, saj so ga ameriški televizijski distributerji zaradi pritiskov opustili. Kljub temu je ruski medij še vedno aktiven na drugih področjih, kar potrjujejo tovrstne obtožnice. Bidnova administracija je v odziv na te dogodke uvedla kazni proti RT in njenim vodilnim zaposlenim. Margarita Simonyan, glavna urednica RT, je bila kaznovana zaradi svoje vloge v širjenju dezinformacij.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Freepik