Ameriški obveščevalci: Ukrajina ne bo dosegla ključnega cilja ofenzive

ByAna Koren

18. avgusta, 2023 , , ,
Foto: Pixabay

Ameriški obveščevalci: Ukrajina ne bo dosegla ključnega cilja ofenzive

Ameriški obveščevalci ocenjujejo, da ukrajinska protiofenziva ne bo dosegla ključnega jugovzhodnega mesta Melitopol, so za The Washington Post povedali ljudje, seznanjeni z napovedjo. Če se to izkaže za res, Kijevu v letošnjem napadu ne bo uspelo izpolniti glavnega cilja prekinitve ruske kopenske povezave s Krimom.

Mračna ocena temelji na brutalnem strokovnem znanju Rusije pri obrambi okupiranega ozemlja prek mreže minskih polj in jarkov in bo verjetno spodbudila medsebojno kazanje s prstom v Kijevu in zahodnih prestolnicah, zakaj protiofenziva, ki v zahodnih državah stane več deset milijard dolarjev orožja in vojaške opreme ni dosegel ciljev.

Ukrajinske sile, ki napredujejo proti Melitopolu iz več kot 50 milj oddaljenega mesta Robotina, se bodo ustavile nekaj milj izven mesta, so sporočili ameriški uradniki. Ameriški, zahodni in ukrajinski vladni uradniki, intervjuvani za to poročilo, so pod pogojem anonimnosti razpravljali o občutljivih vojaških operacijah. Urad direktorja nacionalne obveščevalne službe ni želel komentirati.

Zakaj je Melitopolj pomemben?

Melitopol je kritičen za ukrajinsko protiofenzivo, ker velja za vrata na Krim. Mesto se nahaja na stičišču dveh pomembnih avtocest in železnic, ki Rusiji omogočata premikanje vojaškega osebja in opreme s polotoka na druga zasedena območja v južni Ukrajini.

Ukrajina je v začetku junija sprožila protiofenzivo v upanju, da bo ponovila osupljiv preboj lanske jeseni v regiji Harkov. V prvem tednu spopadov je Ukrajina proti dobro pripravljeni ruski obrambi, čeprav je imela novo zahodno opremo, vključno z ameriškimi bojnimi vozili Bradley, nemškimi tanki Leopard 2 in specializiranimi vozili za odstranjevanje min, utrpela velike izgube.

Skupne vojne simulacije, ki so jih izvajale ameriška, britanska in ukrajinska vojska, so napovedovale takšne izgube. Napovedali so tudi, da bo Kijev sprejel žrtve kot ceno preboja ruske glavne obrambne črte. Vendar se je Ukrajina odločila zmanjšati izgube na bojišču. Prešla je na taktiko zanašanja na manjše enote, ki poskušajo napredovati na različnih območjih fronte. Posledica tega je bilo osvajanje različnih žepov ozemlja poleti.

Kijev je pred kratkim na fronto poslal več rezer, vključno z enotama Stryker in Challenger. Glavne obrambne črte Rusije še niso prebili. Pot do Melitopola je izjemno zahtevna in celo ponovno zavzetje bližnjih mest, kot je Tokmak, bo težko doseči, je dejal Rob Lee, vojaški analitik na Inštitutu za raziskave zunanje politike.

“Rusija ima tam tri glavne obrambne črte in za tem utrjena mesta. Ne gre le za vprašanje, ali lahko Ukrajina prebije eno črto, ampak ali lahko prebije vse tri in ima po izčrpanosti na voljo dovolj sil, da doseže kaj pomembnejšega kot zavzetje Tokmaka ali celo več kot to,” je Lee povedal za Washington Post.

Mračni obeti

Mračni obeti, predstavljeni nekaterim republikancem in demokratom na Capitol Hillu, so že spodbudili igro obtoževanja na sestankih za zaprtimi vrati. Nekateri republikanci zdaj zavračajo prošnjo ameriškega predsednika Bidna za dodatnih 20,6 milijarde dolarjev pomoči Ukrajini glede na skromne rezultate ofenzive. Drugi republikanci in v manjši meri demokrati so administracijo očitali, da Ukrajini ni prej poslala močnejšega orožja.

Ameriški uradniki zavračajo kritike, da bi bojna letala F-16 ali raketni sistemi daljšega dosega, kot je ATACMS, pripeljali do drugačnega rezultata.

“Problem ostaja prodor na rusko glavno obrambno črto in ni dokazov, da bi bili ti bojni sistemi učinkoviti,” je dejal visoki uradnik administracije.

Vodja združenega poveljstva oboroženih sil ZDA, general Mark Milley, je dejal, da so ZDA jasne glede težke naloge, s katero se sooča Ukrajina: “Pred nekaj meseci sem rekel, da bo ta ofenziva dolga, krvava in počasen bo. In točno to je. Dolg, krvav in počasen boj. To je zelo, zelo težak boj.”

Ponižani Rusi

Čeprav Kijev ni dosegel svojih ciljev, je Milley opozoril na uspeh pri poniževanju ruskih sil: “Rusi so v precej težkem položaju. Imeli so velike izgube. Njihova morala ni velika.”

Ameriški uradniki so povedali, da je Pentagon večkrat priporočil Ukrajini, da osredotoči veliko maso sil na eno točko preboja. Čeprav se je Ukrajina odločila za drugačno strategijo, so uradniki dejali, da je bila to odločitev Kijeva glede na velik davek, ki ga ukrajinske enote trpijo na bojišču.
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je v četrtek priznal počasen tempo ukrajinske protiofenzive. Dejal je, da se Kijev ne bo nehal bojevati, dokler ne bo osvobodil vseh svojih ozemelj: “Ni nam mar, koliko časa traja.”

Kritike ofenzive je pozval, naj se “pridružijo Legiji tujcev”, če želijo hitrejše rezultate: “Lahko je reči, da bi moralo biti vse hitreje, ko nisi tam.” Ukrajinski uradniki so zasebno povedali, da je čas odvisen od tega, kako hitro lahko čete prodrejo skozi minska polja. Slednje je težaven proces, ki je obremenil vojaške vire za čiščenje min na velikem območju.

Analitiki: Ukrajina ima velike težave

Analitiki pravijo, da so izzivi, s katerimi se sooča Ukrajina, številni. Skoraj vsi pa se strinjajo, da je Rusija presegla pričakovanja, ko gre za strokovnost pri obrambi zasedenega ozemlja.

“Odločilni dejavnik za tempo ofenzive je kakovost ruske obrambe. Imeli so veliko časa in so se zelo dobro pripravili. Ukrajini so zelo otežili napredovanje,” je dejal Lee. Lee je opozoril na rusko uporabo jarkov in min ter letalstvo. Pojavila so se tudi vprašanja o tem, kako je Ukrajina razporedila svoje sile in na katerih območjih.

Ukrajinci so več mesecev v Bahmut vlagali ogromna sredstva, vključno z vojaki, strelivom in časom. Nadzor nad mestom so vseeno izgubili in dosegli le skromen uspeh pri zavzetju ozemlja okoli njega. In medtem ko se tesni boj v jarkih v Bakhmutu razlikuje od problema protipehotnih min na jugu, so nekateri uradniki v Bidnovi administraciji zaskrbljeni, da je prevelika predanost na vzhodu morda oslabila moč protiofenzive na jugu.

Nova ocena obveščevalnih podatkov je v skladu z zaupno napovedjo ZDA iz februarja, ki je pokazala, da bi pomanjkanje opreme in delovne sile lahko pomenilo, da protiofenziva ne bi dosegla svojega cilja in prekinila kopenske povezave s Krimom do avgusta. Ocena, podrobno opisana v zaupnem dokumentu, ki je pricurljal v aplikacijo Discord, je Melitopolj ali Mariupolj označila kot tarči za “prekinitev ruskega kopenskega dostopa do Krima”.

Ameriški uradniki so dejali, da je Washington še vedno odprt za idejo, da bi Kijev lahko presenetil skeptike. En vojaški uradnik pravi, da je možno, da bo Ukrajina prekršila zgodovinske norme in nadaljevala protiofenzivo pozimi, ko je vse, od ogrevanja vojakov do oskrbe s hrano in strelivom, veliko težje.

Toda to bi bilo odvisno od več pomembnih dejavnikov, kot je počitek, ki ga vojaki potrebujejo po težki vojni sezoni. Odvisno bi bilo tudi od tega, koliko posebne opreme in oblačil za hladno vreme imajo pri roki, je dejal ameriški obrambni uradnik. Toda Moskva je lahko tudi bolj pripravljena in spretnejša med zimskimi vojaškimi operacijami.

“Znano je, da so se Rusi sposobni boriti v hladnem vremenu,” je dejal uradnik.

vir Foto: Pixabay

Portal24