Ameriški pogajalci hitijo z novim predlogom o prekinitvi ognja v Gazi

Gaza, Izraelske vojaške sile [Foto: Zajem zaslona YT/PBS News]

Ameriški pogajalci hitijo z novim predlogom o prekinitvi ognja v Gazi

V zadnjih dneh je mednarodna skupnost osredotočena na iskanje rešitve za zaustavitev nasilja v Gazi. ZDA, skupaj z državami, kot sta Egipt in Katar, pospešeno delajo na pripravi novega predloga za prekinitev ognja med Izraelom in Hamasom. Ta dogovor bi vključeval tudi izpustitev talcev, ki jih je Hamas vzel po oktobrskem napadu na Izrael. Po informacijah, ki jih je pridobil Reuters, je velik del dogovora že določen, vendar ostajata dve ključni točki, ki še vedno preprečujeta popolno sklenitev premirja.

Ključne ovire pri pogajanjih

Po besedah visokega uradnika iz Bidnove administracije se pogajalci soočajo z dvema glavnima ovirama. Prva ovira so izraelske zahteve, da ohranijo vojaško prisotnost v tako imenovanem filadelfijskem koridorju, območju v južni Gazi ob meji z Egiptom. Ta tamponski pas naj bi Izraelu omogočil nadzor nad morebitnimi transportnimi potmi za tihotapljenje orožja in zalog Hamasu. Druga ovira pa je določitev konkretnih posameznikov, ki bi bili vključeni v izmenjavo med Hamasovimi talci in palestinskimi zaporniki v Izraelu.

Viri poročajo, da ameriški pogajalci, ki jih vodi direktor Cie William Burns, hitijo, da bi čim prej pripravili nov osnutek dogovora. Prvi ameriški uradnik je izrazil pričakovanje, da bi lahko bil revidirani predlog predstavljen že ta konec tedna, saj se čas hitro izteka. Kljub težavam, ki jih povzročajo nedavni umori šestih talcev s strani Hamasa, uradniki poudarjajo nujnost dogovora.

Različni pristopi k prekinitvi ognja

ZDA so do sedaj pri pogovorih zavzemale bolj posvetovalni pristop, vendar egiptovski viri trdijo, da se Washington zdaj usmerja v bolj neposreden pristop, ki bi lahko vključeval poskus vsiljevanja načrta za prekinitev ognja stranema. Vendar pa revidirani načrt ne bo dokončna ponudba “vzemi ali pusti”, kar pomeni, da bodo ZDA še naprej poskušale najti skupno rešitev tudi, če trenutna pobuda ne bo uspela.

Egipt in druge arabske države, vključno s Savdsko Arabijo, so zavrnile izraelsko zahtevo, da ohranijo vojaško prisotnost v filadelfijskem koridorju. Podobno je v sredo tudi Turčija izdala izjavo, v kateri se zoperstavlja izraelskim zahtevam.

Izraelski premier vztraja pri nadzoru nad koridorjem

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo ponovno izrazil jasno stališče Izraela, da ne bodo zapustili filadelfijskega koridorja, dokler ne bodo prejeli zagotovil, da Hamas ne bo mogel več uporabljati tega območja za tihotapljenje orožja. Izraelska vlada vztraja, da mora imeti popoln nadzor nad tem območjem, dokler ni varno in se ne zagotovi, da se bo tamkajšnja situacija dolgoročno stabilizirala.

Netanjahu je pojasnil, da Izrael ne bo pristal na trajno prekinitev ognja, dokler ni zagotovljeno, da bo prihodnja oblast v Gazi sposobna preprečiti uporabo koridorja za dostavo orožja Hamasu. Ob tem je opozoril, da morajo biti mednarodne sile, ki bi lahko nadzorovale območje, sposobne učinkovito ukrepati proti Hamasu in njegovi vojaški infrastrukturi.

“Dokler to ni zagotovljeno, bomo tam,” je povedal na tiskovni konferenci v Jeruzalemu. Netanjahu je poudaril, da je ohranjanje nadzora nad koridorjem ključno za pritiske na Hamas, saj bo to edini način za izpustitev preostalih talcev, ki jih še vedno zadržujejo v Gazi.

Reakcije Hamasa in mednarodne skupnosti

Medtem ko Izrael vztraja pri svojih zahtevah, Hamas zavrača kakršne koli nove predloge, ki bi ogrozili njihove interese. Visoki uradnik Hamasa Izzat Al Rishek je za Reuters povedal, da se bo skupina ukvarjala le s predlogom, ki bo “ustrezen odpornim zahtevam in interesom palestinskega ljudstva”. V izjavi je Hamas še poudaril, da novega predloga ni potrebnega, saj po njihovem mnenju izraelska vlada zavira pogajanja z vztrajanjem pri vojaškem nadzoru nad koridorjem.

Na ponedeljkovih pogovorih v Katarju je izraelska delegacija, ki jo je vodil vodja Mosada David Barnea, posrednikom sporočila, da bi Izrael lahko umaknil svoje enote s filadelfijskega koridorja po prvih 42 dneh prekinitve ognja. Kljub temu je Netanjahu na tiskovni konferenci v Jeruzalemu jasno povedal, da ta umik ni v njegovih načrtih, dokler Izrael ne dobi zagotovil o varnosti.

Vpliv na humanitarno krizo v Gazi

Izraelska vojaška prisotnost v filadelfijskem koridorju in zaprtje prehoda Rafa imata neposreden vpliv na humanitarno situacijo v Gazi. Zaprtje je močno zmanjšalo humanitarno pomoč, ki vstopa v to oblegano območje, prav tako so ustavljene skoraj vse zdravstvene evakuacije. To je še dodatno poglobilo krizo v Gazi, kjer se že soočajo s pomanjkanjem hrane, vode in zdravstvene oskrbe. Po podatkih palestinskih oblasti je od začetka izraelske povračilne ofenzive umrlo skoraj 41.000 Palestincev, večina prebivalcev pa je razseljenih.

Egipt, ki je posredoval pri prejšnjih pogajanjih in ima pomembno vlogo pri nadzoru nad mejnim prehodom Rafa, vztraja, da morajo biti predori v koridorju uničeni in da mora biti tamponsko območje zagotovljeno v skladu z mirovnim sporazumom med Egiptom in Izraelom iz leta 1979.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Zajem zaslona