Ameriški senat z veliko večino potrdil zakon o financiranju vlade
Ameriški kongres je dosegel dogovor o financiranju vlade, s čimer so se izognili destabilizirajoči zaustavitvi pred praznično sezono potovanj. Senat pod vodstvom demokratov je s prepričljivo večino, 85 proti 11 glasovom, potrdil predlog zakona, in sicer le 38 minut po izteku roka za podaljšanje financiranja. Predlog zakona je bil pred tem že potrjen v predstavniškem domu z dvostransko podporo.
Zakonodaja je zdaj na poti v Belo hišo, kjer se pričakuje, da jo bo predsednik Joe Biden podpisal v zakon. Tako je bil zaključen buren teden, ki ga je zaznamovalo politično trenje med strankami ter vpliv novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa in milijarderja Elona Muska.
Politične napetosti in vpliv Trumpa in Muska
Glasovanje je prišlo po tednu zmede, v katerem sta Trump in Musk javno nasprotovala začetnemu dvostranskemu dogovoru, navaja Reuters. Kongres je moral zaradi njunega vpliva prilagoditi prvotni predlog zakona, kar je povzročilo številne spremembe v zadnjem trenutku. Med drugim je bila odstranjena določba, ki omejuje naložbe na Kitajskem.
Demokratska predstavnica Rosa DeLauro je ob tem poudarila, da Musk ni pripravljen odgovarjati na vprašanja o svojem poslovanju na Kitajskem. Kljub temu je Musk na svoji platformi X izjavil, da je zadovoljen s končnim dogovorom. Njegova vloga v delovni skupini za krčenje proračuna je sicer povzročila dodatne polemike, saj v Washingtonu ne bo imel uradnega položaja.
Predlog zakona podaljšuje financiranje vlade do 14. marca in vključuje več pomembnih ukrepov:
- 100 milijard dolarjev za države, ki jih je prizadela naravna katastrofa.
- 10 milijard dolarjev pomoči za kmetijstvo, vključno s podaljšanjem programov za pomoč kmetom in prehranske programe, ki naj bi se iztekli do konca leta.
Kljub temu zakon ni vključeval Trumpove zahteve po zvišanju zgornje meje dolga, kar ostaja občutljiva politična tema. Zvezna vlada, ki ima več kot 36 bilijonov dolarjev dolga, bo potrebovala nov dogovor za nadaljnje zadolževanje do sredine prihodnjega leta.
Kritike in pomisleki glede porabe
Nekateri republikanci so nasprotovali predlogu zakona zaradi pomanjkanja ukrepov za zmanjšanje javne porabe. Predsednik predstavniškega doma Mike Johnson je ob tem dejal, da bo stranka imela večji vpliv naslednje leto, ko bo Trump prevzel predsedniško funkcijo in bodo imeli republikanci večino v obeh domovih kongresa. Po njegovih besedah je bil ta zakon potreben le kot začasni ukrep.
Kritike so prišle tudi s strani demokratov, ki so opozarjali na zmanjšanje nekaterih pomembnih določb. Kljub temu je vodja demokratov v predstavniškem domu Hakeem Jeffries izjavil, da so dosegli nekatere ključne cilje, kot je preprečitev zvišanja zgornje meje dolga.
Zaprtje vlade bi imelo resne posledice za številne sektorje, vključno z nacionalno varnostjo, kazenskim pregonom in plačami milijonov zveznih delavcev. Poleg tega bi motnje vplivale na turizem in letalsko industrijo, ki bi lahko med božično sezono utrpeli izgube do 1 milijarde dolarjev na teden.
Trgovske organizacije so opozorile na dolge vrste na letališčih in druge nevšečnosti, ki bi jih zaustavitev povzročila potnikom.
Zvezna vlada se je nazadnje zaprla za 35 dni med prvim mandatom Trumpa, kar je povzročilo velike motnje in politične napetosti. Spopadi glede zgornje meje dolga so v preteklosti prestrašili finančne trge, saj bi neplačilo dolgov lahko povzročilo globalne finančne šoke. Kongres bo moral to vprašanje ponovno obravnavati v začetku prihodnjega leta.
Portal24; Foto: Pexels