Ameriški startup dešifriral genom izumrle ptice Dodo

ByAna Koren

10. februarja, 2023

Ameriški startup: Dešifrirali smo genom izumrle ptice dodo, lahko jo oživimo

Startup Colossal Biosciences iz Dallasa trdi, da se je približal oživitvi ptice Dodo, saj so uspešno dešifrirali celoten genom ptice. Dodo je ptica, ki je izumrla v 17. stoletju. Pred tem je  startup izjavil, da namerava poustvariti tasmanskega volka in volnatega mamuta.

Vendar mora startup še veliko dela, preden obudi Dodo ptico. Znanstveniki ne morejo poustvariti življenja iz nič, ampak bodo morali ugotoviti način, kako vstaviti gene, specifične za Dodo, v zarodek že obstoječe živali, piše Business Insider.

Podjetje je za projekt zbralo dodatnih 150 milijonov dolarjev

“Naslednji korak je primerjava genetskih informacij z geni tesno sorodnih ptic, kot sta Nicobar golob in Rodriguez loon, da ugotovimo, katere mutacije dodoja tvorijo dodoja,” je za CNN povedala Beth Shapiro, vodilna genetičarka pri projektu. Shapiro dodaja, da je končni načrt startupa ponovno naseliti te ptice na Mauritius, kjer so živele, preden jih je človek iztrebil.

Načrt je “zelo, zelo zahteven,” je za The Guardian povedal Ewan Birney, namestnik direktorja Evropskega laboratorija za molekularno biologijo, ki ni vključen v projekt. Kljub zelo zahtevni nalogi je podjetju uspelo zbrati dodatnih 150 milijonov dolarjev za projekt. Po poročanju Bloomberga je ta zadnja naložba startup ocenila na 1,5 milijarde dolarjev.

“Najprej bi morali rešiti vrste, ki jih imamo, preden izumrejo”

“Obstajajo jasna etična vprašanja o ustvarjanju vrste, ki naj bi bila izpuščena v naravo. Nekateri ljudje mislijo, da če je nekaj mogoče storiti, potem je to treba storiti. Vendar nisem prepričan, kaj točno je namen vsega tega in ali je to res najboljša razporeditev virov. Najprej bi morali rešiti vrste, ki jih imamo, preden izumrejo,” je dejal Birney.

Colossal Biosciences trdi, da želi s to raziskavo pomagati ohraniti že obstoječe vrste. “Očitno smo sredi krize izumrtja. Še posebej se veselim napredka genetskih orodij za reševanje ogroženih ptic,” je komentiral Shapiro.

Foto: Wikimedia