Analiza: Umorjeni talci povečujejo pritisk na izraelsko vlado

Analiza: Umorjeni talci povečujejo pritisk na izraelsko vlado

Nedavno odkritje trupel šestih talcev, ki jih je ugrabil Hamas, bi lahko sprožilo nove politične nemire in proteste v Izraelu, je v uvodu analize dogajanja zapisala dopisnica The Guardiana iz Jeruzalema, Bethan McKernan. Izraelske obrambne sile (IDF) so v Gazi našle trupla v predoru Rafah, kar je po vsej državi povzročilo val ogorčenja in žalosti po vsej državi. Telo so identificirali kot pripadnike skupine ugrabljenih 7. oktobra, kar je dodatno povečalo pritisk na izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, da pristane na prekinitev ognja.

Vsi umorjeni talci so bili izraelski državljani, med njimi je bil tudi izraelsko-ameriški državljan Hersh Goldberg-Polin, ki se je pred meseci pojavil v videu Hamasa. Prve obdukcije so pokazale, da so bili talci ustreljeni v glavo, kljub temu da so bili pred tem v stabilnem stanju. Po mnenju izraelskih oblasti so bili talci ubiti tik pred prihodom izraelskih enot, kar je preprečilo njihovo morebitno rešitev.

Naraščajoči pritisk na Netanjahuja

Smrt talcev je v Izraelu povzročila val nezadovoljstva in jeze. Slednje pa bi lahko spodbudilo nove proteste, ki zahtevajo prekinitev ognja in dogovor o izpustitvi preostalih talcev. Kritike so se že usmerile proti Netanjahuju, ki ga nekateri obtožujejo zavlačevanja pri dogovorih za lastne politične koristi. Jeza javnosti narašča, saj se mnogi bojijo, da so talci žrtve političnih manevrov.

Ob tem so se v Izraelu ponovno okrepili protesti, ki so bili že prej usmerjeni v zahtevo po prekinitvi ognja in vrnitvi talcev. Zadnji dogodki so dali nov zagon gibanjema, ki pozivata k spremembi vladne politike in celo k novim volitvam, kar bi lahko ogrozilo Netanjahujevo vladavino.

Eskalacija politične napetosti

Politična situacija v Izraelu je zaradi najnovejših dogodkov vse bolj napeta. Na zadnji seji vlade je prišlo do glasnih sporov med Netanjahujem in njegovim obrambnim ministrom Yoavom Gallantom. Do sporov prihaja predvsem zaradi vprašanja izraelskega nadzora nad mejo med Gazo in Egiptom, kar je ključno vprašanje v pogajanjih o prekinitvi ognja. Te razprave kažejo na globoke razpoke znotraj izraelske vlade, ki bi lahko vodile do nadaljnje politične destabilizacije.

Medtem ko Netanjahu vztraja pri svojem stališču, da mora Izrael ohraniti nadzor nad mejo, se pritisk na vlado s strani javnosti in opozicije, da doseže dogovor in reši preostale talce stopnjuje. Nekateri ga obtožujejo, da ogroža življenja talcev zaradi svojih političnih ambicij.

Priprava na obsežne proteste

Kot odgovor na najnovejše dogodke so družine talcev in njihove podpornike pozvali k množičnim protestom po vsej državi. V nedeljo so se že zbrali pred premierjevim uradom v Jeruzalemu, medtem ko se zvečer pričakujejo množični shodi po celotnem Izraelu. Poleg tega so napovedane stavke, ki bi lahko močno ohromile izraelsko gospodarstvo.

Največji izraelski sindikat Histadrut je po pozivih družin talcev razglasil splošno stavko, ki bo v ponedeljek ohromila delovanje države, vključno z letališčem v Tel Avivu, bolnišnicami in drugimi javnimi službami. Ta ukrep predstavlja resno grožnjo za izraelsko vlado in bi lahko povzročil nadaljnjo eskalacijo politične krize.

Politične posledice in prihodnost Netanjahujeve vlade

Pritisk na Netanjahuja narašča, saj se sooča z vse večjim nezadovoljstvom javnosti in političnimi nasprotniki. Gospodarski pritisk je v preteklosti že bil uspešno uporabljen proti njemu, kar kaže, da bi lahko trenutne protestne aktivnosti dosegle podobne rezultate.

“Gospodarski pritisk je bil lani uspešno uporabljen proti Netanjahuju, toda od 7. oktobra se premier bolj kot kadar koli želi obdržati na oblasti. Če je cilj protestnikov zrušiti njegovo vlado, bodo spremembe vseeno morale priti od znotraj. Netanjahujeva koalicija ima večino s štirimi sedeži. Da bi izsilili novo vlado bi moralo Netanjahuja zapustiti pet članov vlade”, je analizo zaključila McKernan

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Benjamin Netanjahu X