Angleščina bo postala uradni jezik Amerike
Ameriški predsednik Donald Trump podpisal izvršni ukaz, s katerim bo angleščina postala uradni jezik Združenih držav Amerike, so sporočili iz Bele hiše. S tem ukazom bo ukinjena dolgoletna zahteva, da zvezne agencije zagotavljajo jezikovne storitve za neangleško govoreče prebivalce, navaja BBC. ZDA v skoraj 250 letih obstoja nikoli niso imele uradno določenega jezika, kar se bo zdaj spremenilo. Po navedbah uradnikov je cilj ukaza povečati učinkovitost vlade in krepiti nacionalno enotnost. Odločitev prihaja po letih razprav, saj so republikanci že prej poskušali uveljaviti angleščino kot uradni jezik, a jim to doslej ni uspelo.
Po podatkih Urada za popis prebivalstva ZDA približno 68 milijonov od 340 milijonov Američanov govori jezik, ki ni angleščina. Med temi je več kot 160 indijanskih jezikov, poleg španščine, kitajščine, tagaloga, vietnamščine in arabščine, ki so najpogostejši. Ukaz razveljavlja politiko iz leta 2000, ki jo je uvedel nekdanji predsednik Bill Clinton in je od agencij zahtevala dostopnost storitev za osebe z omejenim znanjem angleščine. Kljub temu bodo agencije še naprej lahko prostovoljno nudile jezikovno pomoč.
Nasprotovanja in Trumpove izjave
Odločitev sproža deljene odzive. Nasprotniki ukaza opozarjajo, da uradni jezik ni potreben in da bi lahko vodil v diskriminacijo tistih, ki angleščine ne obvladajo. Poudarjajo, da ZDA nikoli niso imele uradnega jezika, kar odraža njihovo raznolikost. Trump je med kampanjo lani to temo povezal s priseljevanjem, ko je dejal, da v državo prihajajo jeziki, za katere ni učiteljev, kar je označil za “grozljivo”. Leta 2016 je prav tako poudarjal, da je angleščina ključna za identiteto države.
Ob ustanovitvi ZDA je večina prebivalcev govorila angleško, a ustanovitelji niso videli potrebe po uradnem jeziku, saj so želeli vključiti tudi govorce nemščine in drugih jezikov. Danes približno milijon ljudi uporablja ameriški znakovni jezik, kar dodatno kaže jezikovno pestrost. Medtem ko 180 držav po svetu določa uradne jezike, nekatere, kot je Združeno kraljestvo, tega ne počnejo. V ZDA je več kot 30 zveznih držav že uzakonilo angleščino kot uradni jezik, Aljaska in Havaji pa priznavata tudi domače jezike. Petkov ukaz tako odpira novo poglavje v jezikovni politiki države.
Portal24; Foto: Pexels