Anketa: Gibanje Svoboda bi podprlo zgolj 18,8 odstotkov vprašanih
V zadnjem času se politični zemljevid Slovenije preoblikuje. Sveže rezultate Medianine ankete kažejo, da je Gibanje Svoboda zabeležilo svojo najnižjo podporo doslej, saj bi ga v tem trenutku izbralo zgolj 18,8 odstotkov vprašanih. Za to padanje podpore sta menda odgovorna neučinkovito vodenje vlade, zlasti v luči zastoja pri obnovi po poplavah, ter nezadostno ukvarjanje s problematikami v ključnih sektorjih države.
Na drugi strani političnega spektra pa Stranka SDS beleži pozitiven trend. Po septembrski meritvi, ki je pokazala 21,1-odstotno podporo, se je njihova priljubljenost zvišala za dve odstotni točki in trenutno znaša 23 odstotkov. Nekoliko manj optimistične so novice za svobodnjake predsednika vlade Roberta Goloba. Čeprav so septembra beležili 24,3-odstotno podporo, je ta padla na nekoliko nižjo raven, ki pa je vseeno precej oddaljena od decembrske podpore, ki je znašala več kot 34 odstotkov.
Delo vlade je slabo
Sodeč po raziskavi, Slovenija trenutno na delovanje svoje vlade ne gleda zelo pozitivno. Skupno 41,1 odstotka vprašanih ocenjuje delo vlade kot negativno ali zelo negativno, medtem ko je optimistov precej manj, saj jih le 22 odstotkov delo vlade vidi v pozitivni ali zelo pozitivni luči.
Kljub tem težavam za vladajoče stranke, druge parlamentarne stranke niso zabeležile velikih skokov v podpori. NSi je trenutno na tretjem mestu z 7,2-odstotno podporo, Socialni demokrati so tik za njimi s 7 odstotki, medtem ko Levica zaseda nekoliko nižje mesto z 5,1 odstotkom.
Vse skupaj kaže na precej tesno razmerje med koalicijskimi in opozicijskimi strankami, saj prve beležijo 31-odstotno podporo, druge pa 30,2 odstotka. Ta ozka razlika je precej kontrastna v primerjavi s septembrom, ko je bila razlika med njima veliko bolj izrazita.
Zaključno je vredno omeniti tudi, da se povečuje število neopredeljenih volivcev. Skoraj petina vprašanih se še ni odločila, kateri stranki bi zaupala svoj glas, medtem ko 5,4 odstotka vprašanih svojega glasu ne bi dalo nobeni stranki.