Antonio Guterres: Razmere v Sudanu se hitro spreminjajo
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres se je odločil, da zaradi razmer “brez primere” v Sudanu tja “nemudoma” pošlje svojega humanitarnega odposlanca Martina Griffithsa. Spopadi se medtem namreč nadaljujejo.
“Obsega in hitrosti, s katero se spreminjajo dogodki v Sudanu, še nismo videli,” je dejal tiskovni predstavnik Guterresa Stephane Dujarric. Dodal je, da je “zelo zaskrbljen.”
Guterres se je zato odločil, da tja “nemudoma” pošlje vodjo humanitarne agencije ZN (OCHA) Martina Griffithsa. Zaradi nenadnega zaostrovanja humanitarne krize v Sudanu, kjer je zaradi neusmiljene vojne med dvema generaloma od 15. aprila na milijone Sudancev v težkem položaju.
“Zaradi takojšnjih in dolgoročnih posledic (te krize) za vse Sudance in za celotno regijo, smo zelo zaskrbljeni” je dodal tiskovni predstavnik.
“Ponovno pozivamo vse sprte strani, da zaščitijo civiliste in infrastrukturo, omogočijo varen prehod vsem, ki bežijo z območja spopadov, spoštujejo humanitarne delavce in njihove vire, olajšajo operacije pomoči in spoštujejo medicinsko osebje, njihove objekte in prevozna sredstva,” je dejal tiskovni predstavnik.
V Kartumu se hudi spopadi nadaljujejo. Vojska in paravojaške sile so napovedale podaljšanje premirja. Premirje se slabo spoštuje, a je omogočilo evakuacijo tujih državljanov in nadaljevanje pogajanj.
Podatki ZN kažejo, da je v državi 75.000 razseljenih ljudi. 270.000 ljudi bi lahko svoje domove zaradi spopadov, še zapustilo. Spopadi divjajo v 12 od 18 držav v državi s 45 milijoni prebivalcev, eni najrevnejših na svetu.
Po uradnih podatkih, ki so močno podcenjeni, je umrlo 528 ljudi, 4599 pa jih je bilo ranjenih. Strani druga drugo obtožujeta kršitve premirja.
vir Foto: Wikimedia
Ne spreglejte…
Zakaj je prišlo do konflikta?
Sudanu od državnega udara oktobra 2021 vladajo generali. Spopadi potekajo med vojaškimi enotami, zvestimi dejanskemu voditelju, generalu Abdelu Fatahu al-Burhanu in RSF. Paravojaškim silam poveljuje namestnik sudanskega voditelja Mohamed Hamdan Dagalo, znan tudi kot Hemedti.
Gen Dagalo je dejal, da se bodo njegove enote borile, dokler ne bodo zavzete vse vojaške baze. V odgovor so sudanske oborožene sile zavrnile pogajanja “do razpustitve paravojaške enote RSF”. Nasilje je izbruhnilo po tednih napetosti med poveljnikom vojske al-Burhanom in paravojaškim poveljnikom Mohamedom Hamdanom Daglom zaradi načrtovane vključitve RSF v redno vojsko… več tukaj.