AstraZeneca proti ZDA zaradi spornega zakona vložila tožbo
AstraZeneca se pridružuje vrsti vplivnih farmacevtskih podjetij, ki so vložila tožbe proti ZDA zaradi spornega zakona, ki omogoča vladnim pogajanjem o cenah določenih zdravil. Britansko-švedska farmacevtska družba opozarja, da nedavna reforma, ki je bila uvedena skozi lanski zakon o zmanjšanju inflacije, resno ogroža cilje drugega zakona, ki si prizadeva spodbujati vlaganja v zdravila za redke bolezni.
Medtem ko so se že prej pridružili tej pravni bitki Merck, Bristol Myers Squibb, Johnson & Johnson ter vplivna farmacevtska lobistična skupina, je zdaj tudi AstraZeneca vložila tožbo proti omenjeni reformi. Dave Fredrickson, izvršni podpredsednik onkološke poslovne enote pri AstraZeneci, je pojasnil njihove pomisleke glede reforme. Poudaril je, da bi nova zakonodaja privedla do “zamika pri dostopu do znanstvenih dosežkov” za bolnike z redkimi boleznimi, ki so prej imeli koristi od zakona o zdravilih za redke bolezni. Gre za posebna zdravila, namenjena diagnostiki, preprečevanju ali zdravljenju redkih bolezni.
Fredrickson je dejal: “Bolniki z redkimi boleznimi in rakom so odvisni od razvoja visoko tveganih in redkih zdravil, katerih razvoj pogosto traja leta, cilj teh zdravil pa je doseči ozdravitev.”
Ameriško ministrstvo za zdravje je odločno zatrdilo, da bo “zagovarjalo predsednikov zakon o pogajanjih o cenah zdravil”, ki naj bi že prispeval k zmanjšanju stroškov zdravstvene oskrbe za starejše in invalide.
Postopek naj bi se predvidoma začel naslednji teden, ko naj bi Center za zdravstvene storitve objavil seznam 10 dragih zdravil, ki bodo tarča pogajanj. V prihodnjih letih naj bi seznamu dodali še druga zdravila. Kongresni urad za proračun ocenjuje, da bi lahko reforme v naslednjem desetletju prinesle prihranke v višini milijard dolarjev.
Foto: Wikimedia/ D. Wells