Astronomi odkrili planet star le 3 milijone let
Astronomi so odkrili enega najmlajših planetov doslej, ki je star približno 3 milijone let, kar v kozmičnem merilu predstavlja komajda začetek njegovega obstoja. Planet, imenovan IRAS 04125+2902 b ali krajše TIDYE-1b, se nahaja približno 430 svetlobnih let od Zemlje v molekularnem oblaku Bika, kjer se rojevajo številne nove zvezde.
Odmevna študija, ki jo je izvedla ekipa na Univerzi v Severni Karolini (UNC), ponuja vpogled v zgodnje faze planetarnega nastajanja in izpodbija ustaljene teorije o tem, kako hitro lahko planeti nastanejo. Odkritje, objavljeno v ugledni reviji Nature, razkriva, da je planet še vedno v procesu oblikovanja, kar je redkost za opazovanja s sodobno tehnologijo.
Planet v kozmičnem povojih
Čeprav se starost 3 milijonov let sliši impresivno, je to v primerjavi z najstarejšim znanim planetom, starim 12,7 milijarde let, le trenutek v vesoljskem času, poroča USA Today. Naša Zemlja, stara 4,5 milijarde let, je v primerjavi z mladim planetom videti kot starešina. TIDYE-1b je fascinanten zaradi svoje hitre formacije, nastal je namreč v pičlih 3 milijonih let. Zemlja je za oblikovanje potrebovala približno 10–20 milijonov let.
Planet kroži okoli svoje matične zvezde v samo enem tednu. Slednje je v primerjavi z Zemljino 365-dnevno orbito izjemno hitro. Zanimivo je tudi, da planet ni nastal iz ploščatega diska prahu in plina, kot to velja za planete našega sončnega sistema, temveč iz deformiranega diska. Nenavadna lastnost pa pod vprašaj postavlja dosedanje razumevanje nastanka planetov.
Odkritje omogočeno z vesoljskim teleskopom TESS
Odkritje TIDYE-1b je bilo omogočeno s pomočjo Nasinega vesoljskega teleskopa TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), ki spremlja prehode planetov pred njihovimi zvezdami. TIDYE-1b je bil odkrit zaradi deformiranega diska odpadkov, ki obdaja mladi planet in omogoča teleskopom, da ga zaznajo. Molekularni oblak Bika, kjer je bil planet opažen, je aktivno območje zvezdnega nastajanja in bogat vir podatkov za astronome.
Glavni avtor študije, Madyson Barber z UNC-Chapel Hill, je poudaril pomen tovrstnih odkritij: “Odkrivanje planetov, kot je ta, nam omogoča, da se ozremo nazaj v preteklost in ujamemo nastanek planetov, ko se dogajajo.”
Nenavadne značilnosti TIDYE-1b
TIDYE-1b, ki po velikosti spominja na Jupiter, je približno tretjina mase tega plinastega velikana. Raziskovalci domnevajo, da ima planet nizko gostoto in napihnjeno atmosfero, ki bi se lahko sčasoma skrčila. Zaradi teh lastnosti planet primerjajo bodisi z mini-Neptunom bodisi s kamnito super-Zemljo.
Poleg svoje nenavadne formacije planet tudi izstopa zaradi nagnjenega diska, ki ni poravnan z njegovo zvezdo. Andrew Mann, vodja laboratorija Young Worlds Laboratory na UNC, je izpostavil pomen te ugotovitve: “Ta presenetljiv zasuk izpodbija naše trenutno razumevanje, kako nastajajo planeti.”
Načrti za nadaljnje raziskave
Ekipa raziskovalcev namerava nadaljevati opazovanja TIDYE-1b, da bi bolje razumela njegovo atmosfero in povezavo z okoliškim diskom. Ključnega pomena bo ugotoviti, ali planet še raste ali pa morda izgublja zgornje plasti atmosfere zaradi sevanja svoje matične zvezde. Takšna opazovanja bi lahko razkrila več o procesih, ki vodijo do nastanka planetov, in o njihovih zgodnjih evolucijskih fazah.
Raziskovalci verjamejo, da bi dodatni podatki o TIDYE-1b lahko pomagali razjasniti, kako se planeti premikajo v svoji orbiti in kakšni dejavniki vplivajo na njihovo končno obliko in značilnosti. To odkritje odpira nove smeri raziskovanja in postavlja temelje za boljše razumevanje našega vesolja.
Foto: Pixabay/Ebenezer42/fotografija je simbolna