Avstrija Sircem ponuja 1000 evrov za vrnitev domov

ByAna Koren

14. decembra, 2024 , , , , , ,
Sirija sirska zastavaSirija [Foto: Pexels]

Avstrija Sircem ponuja 1000 evrov za vrnitev domov

Avstrijska vlada je predstavila potezo, s katero želi spodbuditi prostovoljne vrnitve sirskih beguncev v domovino. Vsak Sirec, ki se odloči za vrnitev po padcu režima Bašarja al Asada, bo prejel 1000 evrov tako imenovanega “bonusa za vrnitev”. Pobuda prihaja v času, ko več evropskih držav prekinja obravnavo prošenj za azil iz Sirije, vendar poudarjajo, da so pogoji za varno vračanje še daleč od uresničitve.

Konservativni avstrijski kancler Karl Nehammer je poudaril, da je namen te pobude omogočiti Sircem, ki si to želijo, vrnitev v svojo domovino, poroča Euronews. “Država zdaj potrebuje svoje državljane, da se lahko obnovi,” je zapisal v uradni izjavi. Kljub temu pa je deportacija proti volji posameznikov izključena, dokler Sirija ni ocenjena kot varna. Nehammer je dodal, da bodo varnostne razmere ponovno ocenjene po spremembi režima.

Nehammerjeva vlada je sicer ustavila obravnavo novih prošenj za azil sirskih državljanov, kar sledi podobnim ukrepom v Belgiji, Nemčiji, Danski in na Češkem. Evropska komisija je ob tem opozorila, da trenutno “niso izpolnjeni pogoji za varno, prostovoljno in dostojno vračanje v Sirijo.”

Reakcije v EU in negotovost

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je pozvala k previdnosti pri odločanju o vračanju beguncev. “Počakati moramo, da vidimo, kako se bo stanje razvijalo. Potrebujemo jasen vpogled v zaščito manjšin in ljudi,” je poudarila. Kljub pozivom k potrpežljivosti pa se konservativni voditelji po vsej Evropi soočajo s pritiski skrajne desnice za ostrejše ukrepe proti priseljevanju.

Pobuda, kot jo je predstavila Avstrija, sproža vprašanja o njeni praktičnosti. Nacionalni prevoznik Austrian Airlines zaradi nestabilnih varnostnih razmer ne opravlja letov na Bližnji vzhod, zato bi 1000 evrov morda komaj zadostovalo za potovanje po posredni poti. Prav tako ostaja nejasno, koliko beguncev bo sprejelo to ponudbo.

Od leta 2015, ko je v Evropo prišlo več kot milijon beguncev, predvsem iz Sirije, napetosti glede migracijske politike ostajajo visoke. Letos je po podatkih agencije EU za azil skoraj 14.000 Sircev zaprosilo za mednarodno zaščito, lani pa je bilo takšnih prošenj okoli 183.000. Približno ena tretjina prijav je bila sprejeta.

Združeni narodi so ob tem opozorili, da bi moral vsak korak vračanja temeljiti na skrbnem premisleku. “Potrpežljivost in pazljivost sta ključni,” so zapisali, pri čemer poudarjajo, da bo veliko odvisno od političnih razmer v Siriji po morebitnih spremembah režima.

Portal24; Foto: Pexels