Avstrija umaknila veto: Romunija in Bolgarija korak bližje schengnu

Meja [Foto: Pixabay/TF3000/fotografija je simbolna]

Avstrija umaknila veto: Romunija in Bolgarija korak bližje schengnu

Avstrija je napovedala, da bo umaknila svoj dolgoletni veto na pristop Romunije in Bolgarije. Obe državi sta si že vrsto let prizadevali za vstop v schengen, vendar sta naleteli na močan odpor Dunaja, ki je oviral njune ambicije. Prelomno odločitev je v petek popoldne sporočilo madžarsko predsedstvo Sveta EU po srečanju notranjih ministrov Romunije, Bolgarije in Avstrije v Budimpešti, poroča Euronews.

Ministri so podpisali skupni sporazum, ki utira pot za popolno članstvo Romunije in Bolgarije v schengenskem območju. Sporazum vključuje zavezo k pospeševanju deportacij zavrnjenih prosilcev za azil in poudarja napredek pri zajezitvi nedovoljenih migracij.

Kaj pomeni sporazum?

S podpisanim sporazumom se bo odpravila zadnja ovira za članstvo obeh držav v schengnu. Slednje pomeni odpravo kontrol na notranjih kopenskih mejah. Kontrole na morskih in zračnih mejah so bile že odpravljene v začetku letošnjega leta kot prvi korak k širitvi. Če bodo države članice EU soglasno potrdile dogovor, bo glasovanje o pristopu potekalo 12. in 13. decembra. Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je izrazila optimizem, da bodo kopenske meje do 1. januarja 2025 popolnoma odpravljene.

Dogovor je pohvalila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Von der Leyen je poudarila, da Romunija in Bolgarija “v celoti pripadata” schengenskemu območju. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola pa je dodala, da močnejši schengen pomeni tudi močnejšo Evropo.

Dolgoletna nasprotovanja in trenutni izzivi

Avstrija je dolgo nasprotovala širitvi schengna, saj je trdila, da sistem ne deluje učinkovito pri nadzoru nezakonitih migracij. Bukarešta in Sofija sta to trditev zavračali, saj nobena od držav ni del zahodnobalkanske poti, prek katere v EU vsako leto nedovoljeno vstopijo tisoči migrantov. Njuna kandidatura je imela močno podporo Bruslja, ki že od leta 2011 trdi, da sta Romunija in Bolgarija pripravljeni na pristop.

Preboj prihaja v času, ko se schengensko območje sooča z izzivi, saj so nekatere države, kot sta Nemčija in Francija, ponovno uvedle mejne kontrole zaradi nedovoljenih migracij. Strokovnjaki opozarjajo, da so ti ukrepi vprašljive učinkovitosti.

Sporazum vključuje tudi uvedbo začasnih mejnih kontrol med Madžarsko in Romunijo ter Romunijo in Bolgarijo za najmanj šest mesecev, da bi preprečili morebitne grožnje javnemu redu in notranji varnosti. Čeprav proces širitve še ni povsem zaključen, so zadnji dogovori pomemben korak proti vključitvi obeh držav v schengensko območje.

Portal24; Foto: Pixabay/TF3000/fotografija je simbolna