Azijske borze beležijo rast, Bitcoin dosegel rekordne vrednosti
Azijske delnice so v petek zabeležile pomembno rast, saj so vlagatelji sledili trendu Wall Streeta, ki je dosegel nove rekorde. K temu optimizmu je pripomoglo sporočilo Federal Reserve, ki je nakazalo previdno zniževanje obrestnih mer, kar bi lahko spodbudilo nadaljnje gospodarsko okrevanje. Tudi pričakovanja povečane fiskalne porabe, ki jih prinaša prihajajoči predsednik Donald Trump, so vplivala na vlagatelje, poroča Reuters. Medtem se je donosnost ameriških državnih obveznic znižala, kar je dolar postavilo pod pritisk, saj je v primerjavi z večjimi valutami v četrtek doživel najnižji padec v več kot šestih tednih.
Globalni trgi v pozitivnem tedenskem trendu
Azijsko-pacifiške delnice so v tednu dosegle 3,1-odstotno rast, kar je pozitiven premik po kratkotrajni negotovosti, ki je zaznamovala noč ameriških volitev. Glavni vlagateljski strahovi so se osredotočali na morebitne trgovinske omejitve, predvsem na Kitajskem, kjer bi nove carine lahko imele negativen vpliv na gospodarstvo. Kljub temu pa optimizem glede spodbud iz Pekinga krepi zaupanje na trgu. V petek se zaključuje enotedensko zasedanje stalnega odbora Nacionalnega ljudskega kongresa, kjer so razpravljali o potencialnem povečanju fiskalne porabe v primeru, da bi Trump ponovno postal predsednik. Delnice celinske Kitajske so pridobile 0,5 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je narasel za 1 odstotek. Japonski Nikkei se je dvignil za 0,25 odstotka, tedensko pa beleži 3,7-odstotno rast.
Globalne delnice, ki jih vodi Wall Street, so na poti, da teden zaključijo s 3,3-odstotnim napredkom in so dosegle rekordne ravni. Ob tem se pričakuje, da bo Trumpova administracija uvedla davčne olajšave za pravne osebe in omilila regulacije, kar bi lahko dodatno spodbudilo rast na trgu.
Valutni trg in cene surovin med nestanovitnostjo in optimizmom
Na valutnih trgih je dolar v petek doživel rahel dvig po četrtkovem padcu za 0,7 odstotka, kar predstavlja največji padec po 23. avgustu. Kljub sredinemu skoku za 1,53 odstotka, kar je bil največji dvig v zadnjih dveh letih, ostaja dolar pod pritiskom. Shoki Omori, glavni japonski strateg pri Mizuho Securities, kot navaja Reuters meni, da so trgi že prešli ‘obdobje medenih tednov’ z novoizvoljenim predsednikom in da bodo vlagatelji pozorno spremljali Trumpove fiskalne odločitve v prihodnjem letu. Po pričakovanjih se bo rast fiskalnih izdatkov povečala, kar lahko vpliva na trg in povzroči dodatna gibanja vrednosti ameriškega dolarja.
Medtem Bitcoin vztraja na visokih vrednostih. Ta teden je bitcoin namreč zrasel za skoraj 10 odstotkov in dosegel rekordnih 76.980 dolarjev. Trump je obljubil, da bo ZDA spremenil v “kripto prestolnico planeta”, kar je spodbudilo zanimanje za to digitalno valuto. Na trgu zlata je v petek cena zlata padla za 0,2 odstotka na 2.701,55 dolarja. V prejšnjih dneh je cena zlata dosegla najvišjo vrednost vseh časov pri 2.790,15 dolarja. Nestanovitnost se nadaljuje tudi na trgu nafte, kjer so se cene surove nafte po četrtkovem dvigu v petek znižale. Terminske pogodbe za surovo nafto Brent so padle za 0,22 odstotka na 75,46 dolarja za sod. Ameriška surova nafta West Texas Intermediate pa je padla za 0,35 odstotka na 72,11 dolarja.
Povečan optimizem ob pričakovanjih fiskalne politike in gospodarske rasti
Trumpova vrnitev v Belo hišo in morebitna okrepitev republikanske večine v senatu prinašata pričakovanja o spodbudni fiskalni politiki. Vlagatelji pričakujejo, da bo Trump znižal davke za pravne osebe in sprostil regulacije, kar bi lahko dodatno spodbudilo gospodarsko rast. Predsednik Feda Jerome Powell je po srečanju izrazil optimizem glede trenutnega stanja gospodarstva in monetarne politike. Powel je sicer opozoril, da bodo spremembe politike odvisne od prihodnjih razmer.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt