Azijske borze nihajo, dolar dosegel letno dno

Foto: Portal24 (AI)

V pričakovanju znižanja obrestnih mer FED-a: Azijske borze nihajo, dolar pada

Azijske delnice so v torek doživele nihanja, dolar in donosi ameriških zakladnic pa so se znižali. Vlagatelji so pozorno spremljali bližajočo se odločitev ameriške centralne banke (Federal Reserve – FED), ki bi lahko sprožila večje znižanje obrestnih mer. Medtem ko se finančni trgi pripravljajo na sredin sestanek FED-a, so se možnosti za znižanje obrestnih mer za 50 bazičnih točk povečale, kar je vplivalo na svetovne trge.

Podaljšani prazniki na Kitajskem in v Južni Koreji so prispevali k zmanjšani likvidnosti in s tem slabšim pogojem za trgovanje v regiji. Vlagatelji so se osredotočili predvsem na prihajajočo odločitev Fed-a, saj se pričakuje, da bo centralna banka začela nov cikel popuščanja denarne politike. Povečane možnosti za znatno znižanje obrestnih mer so vplivale na vrednost dolarja, ki je ostal blizu najnižje ravni v več kot enem letu v primerjavi z japonskim jenom, pri 140,70 jenih za dolar.

Znižanje donosnosti ameriških zakladnic

Vzporedno s tem je bil zaznan padec donosnosti ameriških državnih obveznic. Dvoletni donos, ki običajno odraža pričakovanja glede kratkoročnih obrestnih mer, je padel na 3,5280 odstotka, kar je najnižja raven v dveh letih, preden se je rahlo zvišal na 3,5571 odstotka. Tudi referenčna 10-letna donosnost se je nekoliko spremenila in znašala 3,6195 odstotka.

Finančni trgi trenutno ocenjujejo, da obstaja 67-odstotna verjetnost, da bi lahko FED v sredo znižal obrestne mere za pol odstotne točke, kar bi bilo bolj agresivno znižanje, kot so ga sprva pričakovali. Po mnenju ekonomista Neila Shearinga iz Capital Economics bi to lahko nakazovalo, da so obrestne mere že precej nad ocenami nevtralne ravni in da bi dolgotrajno ohranjanje omejevalne denarne politike lahko povzročilo tveganja za gospodarstvo. Vendar pa Shearing opozarja, da bi takšno večje znižanje na začetku cikla popuščanja lahko ustvarilo vtis, da so centralni bankirji zaostali za gospodarskimi razmerami.

Mirno vzdušje na azijskih trgih

Ne glede na te negotovosti so bile azijske delnice razmeroma stabilne. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je dvignil za 0,1 odstotka, medtem ko je japonski Nikkei indeks padel za 0,6 odstotka, predvsem zaradi padcev tehnoloških delnic. Na Wall Streetu so delniške terminske pogodbe prav tako pokazale mešane trende. Medtem ko so terminske pogodbe na S&P 500 in Nasdaq padle za 0,12 oziroma 0,05 odstotka, so terminske pogodbe EUROSTOXX 50 in FTSE zabeležile rast nad 0,3 odstotka.

Drugi pomembni dogodki v denarni politiki

Ta teden sta pomembni tudi srečanji Bank of England (BoE) in Bank of Japan (BOJ), kjer naj bi obe centralni banki ohranili obrestne mere nespremenjene. Pričakovanja o manj agresivnem popuščanju s strani BoE so okrepila vrednost britanskega funta, ki se je sicer rahlo znižal za 0,09 odstotka na 1,3204 ameriškega dolarja, vendar ostaja blizu najvišje ravni od marca 2022. Ekonomisti pri ANZ pričakujejo, da bo BoE ohranila obrestno mero pri 5 odstotkih, saj naj bi sprejela bolj postopen pristop k popuščanju denarne politike.

Vplivi kitajskega gospodarstva in gibanja cen nafte

Slabo okrevanje kitajskega gospodarstva še naprej vpliva na globalno gospodarsko razpoloženje. Sveži podatki so pokazali, da se je rast industrijske proizvodnje v avgustu upočasnila na najnižjo raven v zadnjih petih mesecih, medtem ko so oslabeli tudi podatki o maloprodaji in cenah nepremičnin. Kljub tem gospodarskim negotovostim so cene nafte ostale visoke. Vpliv orkana Francine na proizvodnjo nafte v Mehiškem zalivu je pretehtal nad skrbmi zaradi šibkejšega povpraševanja na Kitajskem. Terminske pogodbe za nafto Brent so se dvignile za 0,18 odstotka na 72,89 ameriškega dolarja za sod, medtem ko so ameriške terminske pogodbe pridobile 0,43 odstotka na 70,40 ameriškega dolarja za sod.

Zlato ostaja stabilno

Cene zlata so v torek ostale stabilne, s promptnimi posli pri 2.580,51 ameriškega dolarja za unčo, kar predstavlja rahel padec za 0,06 odstotka. Vlagatelji pozorno spremljajo prihodnje odločitve FED-a, saj bi lahko spremembe v obrestnih merah vplivale na vrednost varnih naložb, kot je zlato.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Portal24 (AI)