Azijske borze oslabele, dolar blizu dveletnega vrha
Azijske borze so v četrtek zabeležile padec, medtem ko je ameriški dolar dosegel najvišjo vrednost v zadnjih dveh letih. Razlog za to je bilo opozorilo ameriške centralne banke (Federal Reserve), da bo v prihodnjem letu zmanjšala hitrost zniževanja obrestnih mer. Nasprotno je japonska centralna banka (BOJ) ohranila obrestne mere nespremenjene, kar je bilo v skladu s pričakovanji.
Po odločitvi BOJ je jen oslabel in dosegel enomesečno najnižjo vrednost 155,43 za dolar. Letos je jen v primerjavi z dolarjem izgubil več kot osem odstotkov svoje vrednosti, kar pomeni, da je jen že četrto leto zapored v upadu. Valuta je letos ohranila razpon med 139,58 in 161,96 za dolar, pri čemer se je gibala bližje spodnji meji zaradi močnega dolarja in velikih razlik v obrestnih merah, kljub nedavnim znižanjem obrestnih mer s strani Federal Reserve.
Guverner japonske centralne banke, Kazuo Ueda, bo na tiskovni konferenci ob 06.30 GMT pojasnil odločitev. Vlagatelji bodo pozorno spremljali njegove komentarje, da bi ocenili čas in obseg prihodnjih zvišanj obrestnih mer. Trenutne napovedi trgovcev kažejo na 44 bazičnih točk dviga obrestnih mer BOJ do konca leta 2025.
Federal Reserve napoveduje previdno politiko
Ameriška centralna banka je v sredo pričakovano znižala obrestne mere, vendar je s svojo previdno retoriko povzročila padec na Wall Streetu. Vsi trije glavni indeksi so zabeležili največje dnevne padce v zadnjih mesecih. Industrijski indeks Dow Jones je izgubil več kot 1000 točk. Podobno so se odzvale azijske delnice, pri čemer je najširši indeks MSCI azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske upadel za 1 odstotek, japonski Nikkei pa prav tako za 1 odstotek. Avstralske delnice so zabeležile skoraj dvoodstotni padec.
Ameriški centralni bankirji zdaj predvidevajo, da bodo do konca leta 2025 izvedli le dve znižanji obrestnih mer za četrt odstotne točke, kar je manj, kot so napovedovali septembra. Ta sprememba je vplivala na vrednost dolarja, ki je v sredo dosegel najvišjo raven od novembra 2022, medtem ko je donosnost desetletnih ameriških obveznic dosegla sedemmesečni vrh 4,524 odstotka.
Politični vplivi in tveganja za inflacijo
Predsednik Federal Reserve, Jerome Powell, je opozoril na tveganja, ki jih predstavljajo načrti novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, kot so višje tarife in nižji davki. Ta politika bi lahko povečala inflacijski pritisk, kar bi zahtevalo ponovna zvišanja obrestnih mer. Rob Thompson, strateg za obrestne mere pri RBC Capital Markets, je poudaril, da bi lahko trgi podcenjevali dolgoročna tveganja, povezana z inflacijo.
Kazuo Ueda je v svojem prejšnjem intervjuju izpostavil tudi tveganja, povezana s Trumpovo politiko, ki bi lahko vplivala na stabilnost globalnega gospodarstva. Politične odločitve centralnih bank v ZDA in na Japonskem odražajo kompleksnost trenutnega globalnega ekonomskega okolja.
Na trgu kriptovalut je bitcoin za kratek čas zdrsnil pod raven 100.000 dolarjev, kar je deloma posledica Powellovega komentarja, da ameriška centralna banka ne bo sodelovala pri kopičenju bitcoina. Zlato je pridobilo na vrednosti in nazadnje doseglo 2.609 dolarjev za unčo. Britanski funt je ostal stabilen pri 1,25835 dolarja, saj se vlagatelji pripravljajo na odločitev Bank of England o obrestnih merah, pri čemer se pričakuje, da te ostanejo nespremenjene.