Azijske borze sledile rasti Wall Streeta, dolar oslabel
Azijske borze so v petek sledile pozitivnemu trendu z Wall Streeta, medtem ko je dolar oslabel. Vlagatelji so spremljali razmere po napovedi vzajemnih carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki pa niso bile takoj uvedene. Poleg tega so podatki iz ZDA nekoliko omilili skrbi vlagateljev glede inflacije.
Trumpovi načrti za uvedbo vzajemnih carin za vse države, ki obdavčujejo uvoz iz ZDA, so sprožili zaskrbljenost glede svetovne trgovinske vojne. Posledično so se cene zlata v tem tednu dvignile na rekordno raven. Zlato je zabeležilo sedmi zaporedni teden rasti.
Trumpova četrtkova direktiva ni prinesla takojšnjih carin, temveč je napovedala preiskave dajatev, ki jih na ameriško blago uvajajo drugi trgovinski partnerji, ter pripravo odziva. Analitiki banke Barclays so opozorili, da zamuda pri uvedbi carin ne pomeni nujno manjše verjetnosti, da bodo te sčasoma uvedene.
Kitajske tehnološke delnice in indeksi
V Aziji je bil v ospredju porast kitajskih tehnoloških delnic. Indeks Hang Seng Tech je v četrtek dosegel najvišjo raven v treh letih, kar je spodbudil preboj zagonskega podjetja DeepSeek, navaja Reuters. V petek se je hongkonški referenčni indeks (.HSI) zvišal za 1,6 odstotka, tedenska rast pa je dosegla približno 5 odstotkov. To je bil peti zaporedni teden rasti in najmočnejša tedenska uspešnost v štirih mesecih.
Indeks MSCI azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske (.MIAPJ0000PUS) se je povečal za 0,54 odstotka in ostal blizu dvomesečnega vrha, doseženega v četrtek. Japonski indeks Nikkei je padel za 0,55 odstotka, vendar je bil kljub temu na poti k tedenskemu dobičku.
Podatki, objavljeni v četrtek, so pokazali, da se je ameriški indeks cen proizvajalcev (PPI) za končno povpraševanje prejšnji mesec povečal za 0,4 odstotka, kar je preseglo napoved ekonomistov pri 0,3 odstotka. Komponente PPI, povezane z izdatki za osebno potrošnjo (PCE), ki so ključni kazalnik inflacije za ameriško centralno banko (Fed), so bile nižje od pričakovanj, kar krepi upanje na umirjanje inflacije.
Poleg tega so začetni zahtevki za nadomestilo za brezposelnost v ZDA padli za 7.000 na sezonsko prilagojenih 213.000, kar je nekoliko manj od napovedanih 215.000. To nakazuje, da trg dela ostaja trden.
Donosnost ameriških 10-letnih obveznic je v azijskih urah ostala stabilna pri 4,535 odstotka, potem ko je v četrtek padla za 10 bazičnih točk, kar je bil največji dnevni padec v mesecu.
Filipinska centralna banka je v četrtek presenetljivo ohranila ključno obrestno mero nespremenjeno. Guverner je pojasnil, da je to previdnostni ukrep zaradi globalnih negotovosti.
Gibanje dolarja in evra na valutnih trgih
Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriške valute glede na košarico glavnih valut, je ostal skoraj nespremenjen pri 107,07. V četrtek je sicer zabeležil padec za 0,8 odstotka, kar je bil največji enodnevni zdrs od 20. januarja.
Evro se je v zgodnjem azijskem trgovanju povzpel blizu najvišje vrednosti v več kot dveh tednih, pri 1,0459 dolarja. Njegovo rast je spodbudil optimizem glede morebitnih mirovnih pogajanj med Ukrajino in Rusijo.