Azijske borze so sledile padcu na Wall Streetu
[Reuters] – Azijske borze so, potem ko je iranski napad z balističnimi raketami na Izrael sprožil strah pred širšim regionalnim konfliktom sledile padcu na Wall Streetu. Zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je prišlo do razprodaje delnic, saj vlagatelji iščejo varnejše naložbe zaradi povečane negotovosti. Cene nafte pa so zrasle zaradi morebitnih motenj v oskrbi.
Vlagatelji so se obrnili k varnejšim naložbam, kar je vplivalo na znižanje donosnosti ameriških državnih obveznic. Desetletni državni donosi so padli za 1,5 bazične točke in se ustavili pri 3,7278 odstotka. Zlato, ki velja za eno izmed najbolj varnih naložb, je kljub rahlemu padcu v sredo ostalo blizu svoje najvišje vrednosti vseh časov, s trenutnimi cenami pri 2.658,63 dolarja za unčo
Padci azijskih borz
Na azijskih trgih so največje padce zabeležili japonski in južnokorejski trgi. Japonski indeks Nikkei je padel za 1,5 odstotka, medtem ko je južnokorejski KOSPI izgubil 1,3 odstotka. Avstralski referenčni indeks je prav tako beležil padec, in sicer 0,3 odstotka.
Širši MSCI indeks azijsko-pacifiških delnic je zdrsnil za približno 0,5 odstotka, nekatere borze so ostale zaprte. Hongkonški Hang Seng v torek zaradi počitnic še ni odprl. Trgi na celinski Kitajski pa so bili zaprti zaradi praznovanja enotedenskih praznikov zlatega tedna. Tajvansko trgovanje je bilo prekinjeno zaradi tajfuna, kar je dodatno prispevalo k splošni negotovosti na trgih.
Cene nafte in zlata naraščajo
Cena surove nafte Brent se je povečala za več kot 1 odstotek in dosegla 74,33 dolarja za sod, kar podaljšuje 2,5-odstotni dvig, ki je bil zabeležen dan prej. Ameriške terminske pogodbe za nafto WTI so se prav tako okrepile in pridobile 1,3 odstotka ter dosegle 70,73 dolarja za sod, potem ko so v torek zrasle za 2,4 odstotka.
Zlato je v sredo doživelo rahlo pocenitev, za 0,16 odstotka, vendar ostaja blizu rekordne vrednosti, ki je bila dosežena prejšnji mesec. Strah pred širšim regionalnim konfliktom in nestabilnost na finančnih trgih še naprej spodbujata povpraševanje po varnih naložbah, kot sta zlato in ameriške državne obveznice.
Geopolitična negotovost vpliva na trge
Strokovnjaki opozarjajo, da geopolitične napetosti običajno preglasijo druge tržne dejavnike, kot so gospodarska rast, dobički podjetij ali odzivi centralnih bank. Chris Weston, vodja raziskav pri Pepperstonu, je izpostavil, da ima geopolitika ključno vlogo pri ustvarjanju nestabilnosti na trgih. “Trgi so v teh trenutkih slabi pri ocenjevanju tveganj, povezanih z geopolitičnimi dogodki, zato je vpliv lahko zelo nepredvidljiv,” je dejal Weston.
Iran je po napadu sporočil, da so bili njegovi raketni napadi zaključeni brez nadaljnjih provokacij. Izrael in ZDA sta medtem že obljubila povračilne ukrepe. Ta nepredvidljivost in napetost mednarodnih odnosov bo po mnenju analitikov še naprej vplivala na občutljivost globalnih finančnih trgov.
Makroekonomski podatki in vpliv na dolar
Makroekonomski podatki iz ZDA so okrepili vrednost dolarja, saj so podatki pokazali na prožno gospodarstvo. Odpiranje delovnih mest v ZDA se je avgusta nepričakovano povečalo, kar zmanjšuje verjetnost drastičnih ukrepov centralne banke. Kljub temu je bilo zaposlovanje mehkejše, kar je skladno z upočasnjevanjem trga dela. Podatki o plačah v zasebnem sektorju bodo objavljeni kasneje v sredo, ključni mesečni podatki o zaposlovanju pa se pričakujejo v petek.
V Evropi so podatki o inflaciji v evrskem območju pokazali na upočasnitev, kar krepi pričakovanja, da bo Evropska centralna banka (ECB) na naslednjem sestanku 17. oktobra zmanjšala obrestno mero za četrtino odstotne točke.
Portal24; Foto: Portal24 (AI)