Azijske borze zaradi napetosti med ZDA in Kitajsko nižje

Delniški trgi [Foto: Pixabay]

Azijske borze zaradi napetosti med ZDA in Kitajsko nižje

Azijske borze so doživele padec, saj so delnice tehnološkega sektorja zaradi naraščajočih napetosti med ZDA in Kitajsko padle. Dolar medtem nadaljuje svoj najdaljši niz zmag v devetih letih. Vlagatelji se namreč pripravljajo na možnost, da bodo ameriške obrestne mere ostale višje za daljše obdobje.

MSCI indeks je v zgodnjem trgovanju padel za 0,2 odstotka, kar je teden dni za 1,4 odstotka. Hongkonške tržnice so bile zjutraj zaprte zaradi neviht, ki so prizadele mesto. Japonski Nikkei je doživel 0,8-odstoten padec.

Napetosti so se povečale, ko je poročanje o omejitvah uporabe iPhona med kitajskimi državnimi uslužbenci povzročilo izbris približno 200 milijard dolarjev iz tržne kapitalizacije podjetja Apple. Strahovi glede protekcionizma so prav tako vplivali na delnice dobaviteljev čipov v Aziji. Delnice tajvanskega podjetja TSMC, pomembnega Applovega dobavitelja, so padle za 1 odstotek. Delnice južnokorejskega SK Hynixa, ki dobavlja čipe za kitajsko Huawei Technologies, pa so padle kar za 4,5 odstotka na najnižjo vrednost v zadnjih dveh tednih. Delnice Tokyo Electron so se znižale za 4,3 odstotka.

Analitik Capital.com Kyle Rodda je dejal: “Kitajska delna prepoved Applovih izdelkov je trgovinske vojne in ločitev med ZDA in Kitajsko znova postavila na dnevni red. Prepoved je po obsegu ozka, vendar je ponazorila dvosmerne stroške in tveganja ločevanja.”

Padec delnic ameriških dobaviteljev je prav tako prispeval k zmanjšanju vrednosti indeksa S&P 500 za 0,3 odstotka in indeksa Nasdaq za 0,9 odstotka. Terminske pogodbe za S&P 500 so bile v petek v Aziji nespremenjene.

Rast ameriških donosov

Tehnološke delnice so se znašle pod dodatnim pritiskom zaradi rasti ameriških donosov, ki so dosegli 20-letne najvišje vrednosti. To pa je podprlo rast dolarja, ki se je že osmi teden zapored povečeval v primerjavi z drugimi valutami. Indeks ameriške valute je zrasel za več kot 5 odstotkov.

Dvig dolarja je posledično potisnil kitajski juan na najnižje vrednosti v zadnjih 16 letih. Povzročil pa je tudi okrepitev retorike japonskih oblikovalcev politik, ki se bojijo padca jena. Analitiki banke ANZ Bank so povedali: “Glede na izzive, s katerimi se sooča Kitajska in več znakov ponovnega zaostrovanja razmer na ameriškem trgu dela ni presenetljivo, da dolar najde podporo, kar omogoča, da ‘divja’ še naprej.”

Evro je v tem tednu izgubil 0,5 odstotka vrednosti in v Aziji trgoval stabilno pri 1,0715 dolarja. Vlagatelji menijo, da je bolj verjetno, da bo Evropska centralna banka naslednji teden zadržala svoje ukrepe, kot pa da bi jih dvignila.

Jen je dosegel nove 10-mesečne najnižje vrednosti in se giblje blizu 150 za dolar. Slednje povzroča skrb med trgovci, da bi oblasti lahko posegle v podporo. Japonski najvišji diplomat za valuto Masato Kanda je v sredo dejal, da oblasti ne izključujejo nobenih možnosti za zatiranje “špekulativnih” potez, medtem ko je glavni sekretar kabineta Hirokazy Matsuno dejal, da vlada “nujno” opazuje situacijo.

Avstralski dolar se je tedensko znižal za več kot 1 odstotek in se v petek trgoval po tečaju 0,6384 dolarja. Referenčni donosi 10-letnih ameriških državnih obveznic so se v tem tednu povečali za 5,5 bazičnih točk na 4,22 odstotka. Dvoletni donosi so se povečali za 6,6 bazičnih točk na 4,93 odstotka.

Cene nafte Brent so ta teden nekoliko zrasle, vendar so dobički zaradi nedavnih robustnih ameriških podatkov umirjeni zaradi omilitve kazalnikov povpraševanja v Evropi in na Kitajskem. Terminske pogodbe za nafto Brent so bile nazadnje stabilne pri 89,60 USD za sod, kar predstavlja 1,2 odstotka povečanje v primerjavi s prejšnjim tednom.

Foto: Pixabay

Portal24