Azijske delnice danes sledile rasti na Wall Streetu

Delniški trgi [Foto: Pixabay]

Azijske delnice sledile rasti na Wall Streetu

Azijske delnice so danes sledile rasti na Wall Streetu. Nekateri vlagatelji so izrazili upanje, da bi novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump lahko sprejel manj agresivno tarifno politiko, kot je bilo obljubljeno med njegovo kampanjo.

Po poročanju časnika Washington Post so Trumpovi svetovalci razpravljali o tarifnih načrtih, ki bi veljali le za določene sektorje, ključne za nacionalno in gospodarsko varnost. To bi pomenilo bistven odmik od prejšnjih obljub. Kljub temu je Trump kasneje na svoji platformi Truth Social zanikal te informacije, kar je povzročilo nihanja na valutnih trgih.

Khoon Goh, vodja azijskih raziskav pri ANZ, je komentiral, da nihče ne more z gotovostjo napovedati, kakšne trgovinske politike bo uvedla Trumpova administracija. “Medtem ko so trenutne izjave ostre, zgodovina njegovega prvega mandata kaže, da je Trump odprt za sklepe poslov. To zmanjšuje negativno reakcijo trgov na tej stopnji,” je dejal Goh.

Indeks MSCI azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je zrasel za 0,16 odstotka. Japonski Nikkei pa je pridobil 2 odstotka, predvsem zaradi rasti tehnoloških delnic, poroča Reuters. Na Kitajskem je indeks CSI300 zabeležil 0,12-odstotno rast, medtem ko je šanghajski kompozitni indeks upadel za 0,09 odstotka. V Hongkongu je indeks Hang Seng padel za 0,43 odstotka.

Vpliv na valutne in surovinske trge

Ameriški dolar se je v primerjavi z drugimi valutami gibal blizu najnižje vrednosti v enem tednu pri 108,36, medtem ko sta evro in britanski funt nekoliko upadla. Evro je padel za 0,1 odstotka na 1,0377 ameriškega dolarja, funt pa na 1,25085 ameriškega dolarja.

Nafta je zabeležila padec cen; Brent se je znižal za 0,37 odstotka na 76,02 ameriškega dolarja za sod, medtem ko je ameriška surova nafta padla za 0,46 odstotka na 73,22 ameriškega dolarja za sod. Zlato se je podražilo za 0,18 odstotka na 2640,49 ameriškega dolarja za unčo.

Pričakovanja glede obrestnih mer

V ZDA so trgi zmanjšali pričakovanja glede znižanja obrestnih mer Federal Reserve na 40 bazičnih točk v istem obdobju. Zapisnik zadnjega sestanka Feda, ki bo objavljen v sredo, bo ponudil dodatne vpoglede v načrte oblikovalcev politike. Referenčna donosnost 10-letnih ameriških državnih obveznic je dosegla 4,6219 odstotka, kar je najvišja raven od maja.

Kanadski dolar je, potem ko je premier Justin Trudeau napovedal svoj odstop nekoliko oslabel. Thierry Wizman, globalni strateg za devizne tečaje pri Macquarieju, je dejal, da bi morebitne predčasne volitve in zmaga konservativne vlade lahko pozitivno vplivale na vrednost kanadskega dolarja.

Portal24; Foto: Pixabay