Azijske delnice dosegle najvišje vrednosti v zadnjih dveh letih in pol

Delniški trgi [Foto: Pexels]

Azijske delnice dosegle najvišje vrednosti v zadnjih dveh letih in pol

Azijske delnice so se v torek povzpele na najvišjo raven v več kot dveh letih in pol. K temu je prispevala vrsta kitajskih spodbujevalnih ukrepov, medtem ko so pričakovanja o morebitnem nadaljnjem znižanju obrestnih mer v ZDA podpirala ugodno razpoloženje glede tveganja na trgih. Poleg tega so ta pričakovanja postavila dolar pod pritisk.

Kitajski finančni regulatorji so na nestrpno pričakovani tiskovni konferenci predstavili paket ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti. Med ključnimi potezami je bilo znižanje bančnih rezerv za 50 bazičnih točk in znižanje hipotekarnih obrestnih mer. S tem nameravajo spodbuditi gospodarsko rast, ki se v zadnjem času upočasnjuje.

Te poteze so pozitivno vplivale na kitajske delniške trge. Indeks CSI300, ki vključuje kitajske delnice modrih čipov, je bil ob odprtju višji za en odstotek. Podoben dvig je zabeležil širši indeks Shanghai Composite, ki je prav tako pridobil 1 odstotek. Poleg tega je hongkonški indeks Hang Seng poskočil za več kot 2 odstotka, medtem ko so nepremičninske delnice na celinskem delu Kitajske zrasle za 5 odstotkov.

Močni donosi na azijskih trgih

Ugodno razpoloženje na azijskih trgih se je razširilo tudi širše. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je zrasel za 0,41 odstotka in dosegel vrednost 588,43, kar je raven, ki je bila nazadnje dosežena aprila 2022.

Khoon Goh, vodja azijskih raziskav pri ANZ, je komentiral, da je paket kitajskih spodbujevalnih ukrepov presenetil trg v pozitivnem smislu, saj je obseg ukrepov presegel pričakovanja. Poudaril je, da bi ti ukrepi lahko dolgoročno podprli kitajsko gospodarstvo, čeprav ostajajo vprašanja glede zaupanja v gospodarsko okrevanje.

Pričakovanja glede ameriških obrestnih mer in vpliv na globalne trge

Medtem pa so vlagatelji pozorni na odločitve ameriške centralne banke Federal Reserve. Prejšnji teden je FED obrestno mero znižal za 50 bazičnih točk, kar je vzbudilo špekulacije, da bi lahko sledile dodatne znižanja. Trgi so trenutno razdeljeni glede na to, ali bo FED novembra ponovno znižal obrestno mero za 50 bazičnih točk ali za 25 bazičnih točk.

Višji tržni strateg pri Brown Brothers Harriman, Elias Haddad, meni, da trgi precenjujejo sposobnost FED-a za dodatno sproščanje denarne politike. Vendar pa bo naslednji pomemben dogodek poročilo o ameriških delovnih mestih, ki je predvideno za 4. oktober. Haddad poudarja, da bo do takrat razpoloženje na trgih odvisno od moči ameriškega gospodarstva in nadaljnjih signalov FED-a, kar bi lahko dodatno vplivalo na vrednost dolarja.

Japonski Nikkei v pričakovanju govora guvernerja centralne banke

Na Japonskem je bil indeks Nikkei v torek največji gibalec med azijskimi trgi. Zrasel je za 1,4 odstotka in dosegel skoraj tritedensko najvišjo vrednost. Vlagatelji nestrpno pričakujejo govor guvernerja japonske centralne banke Kazua Uede, ki bo podal najnovejše napovedi glede denarne politike.

Razmere na valutnih trgih

Na valutnih trgih je dolar ostal pod pritiskom. Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriške valute glede na šest drugih glavnih valut, je bil pri 100,95, kar je blizu najnižje vrednosti v zadnjem letu, ki je znašala 100,21. Japonski jen je bil v torek stabilen pri 143,65 za dolar.

Evro je prav tako ostal stabilen, saj je bil v zgodnji azijski trgovalni seji pri vrednosti 1,11055 dolarja. To je sledilo ponedeljkovemu padcu evra za 0,5 odstotka, ki je bil posledica razočarajočih podatkov o poslovni dejavnosti v evroobmočju. Slabši podatki so spodbudili pričakovanja, da bi Evropska centralna banka lahko letos dodatno znižala obrestne mere.

Avstralski dolar je prav tako nekoliko padel za 0,15 odstotka, vendar se je gibal blizu devetmesečnega vrha, ki ga je dosegel v ponedeljek. Vlagatelji so osredotočeni na politične odločitve avstralske centralne banke, čeprav analitiki pričakujejo, da bo banka za zdaj ohranila obrestne mere nespremenjene.

Cene nafte rahlo višje

Na surovinskih trgih so bile cene nafte v torek nekoliko višje. Terminske pogodbe za nafto Brent so zrasle za 0,26 odstotka in dosegle 74,09 dolarja za sod, medtem ko so se terminske pogodbe za ameriško surovo nafto podražile za 0,3 odstotka na 70,6 dolarja za sod. Cene nafte so v ponedeljek nekoliko padle, in sicer zaradi skrbi glede povpraševanja in šibkih gospodarskih podatkov iz Evrope.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pexels