Azijske delnice na dvomesečnem dnu, dolar na dvomesečnem vrhu
Azijske delnice so se v četrtek spustile na najnižjo raven v zadnjih devetih mesecih, medtem ko je ameriški dolar dosegel dvomesečni vrh. Vlagatelje so preplavile skrbi zaradi počasnega gospodarskega okrevanja Kitajske ter strahovi, da bi ameriška centralna banka (Federal Reserve) še dodatno zvišala obrestne mere.
MSCI indeks azijsko-pacifiških delnic je strmoglavil na 495,03 in dosegel najnižjo vrednost po 29. novembru. V zadnjem dnevu je padel za 1,14 odstotka na 497,11. Slednje pomeni, da se je indeks avgusta zmanjšal za celih 8 odstotkov, in s tem dosegel najslabšo mesečno vrednost od septembra.
Izgube so se razširile po azijsko-pacifiški regiji, pri čemer sta japonski Nikkei in avstralski indeks S&P/ASX 200 padla za 1 odstotek. Kitajski indeks modrih čipov CSI 300 je upadel za 0,45 odstotka. Indeks Hang Seng v Hongkongu doživel 1,7-odstotni padec in dosegel skoraj devetmesečno dno.
Kitajske delnice so se znižale, saj so se pojavili negativni gospodarski podatki, ki razkrivajo počasno okrevanje po pandemiji. Vlagatelji niso zadovoljni s potezami oblikovalcev politike, saj se zdi, da niso dovolj agresivni za ponovno vzpostavitev zaupanja.
Taylor Nugent, ekonomist pri NAB, je povedal: “Vlagatelji, ki so pričakovali bolj agresivno podporo oblikovalcev politike v času mehke dejavnosti, so bili razočarani, saj nedavni postopni ukrepi niso bili dovolj za ponovno vzpostavitev zaupanja.”
Kitajska se sooča tudi s globoko krizo na nepremičninskem trgu, saj so zamujena plačila za naložbene produkte s strani vodilnega kitajskega skrbniškega podjetja ter padec cen stanovanj še poslabšali razmere.
Težave na Wall Streetu
Na Wall Streetu so se težave nadaljevale. Razkriti so bili namreč zapiski zasedanja Federal Reserve julija. Ti zapiski kažejo na razdeljenost med uradniki glede potrebe po dodatnem zvišanju obrestnih mer. Čeprav “nekateri udeleženci” izrazijo pomisleke glede prevelikega dvigovanja obrestnih mer in njihovih tveganj za gospodarstvo, “večina” oblikovalcev politike še naprej daje prednost boju proti inflaciji.
Glede tega so ekonomisti ING poudarili, da so komentarji uradnikov, vključno z jastrebi, nakazali pripravljenost za morebitno ustavitev septembra, a hkrati pustili vrata odprta za morebitno nadaljnje zvišanje obrestnih mer na sestankih novembra ali decembra.
Na trgih je zaznati 86-odstotno verjetnost, da bo Federal Reserve naslednji mesec obdržal obrestne mere nespremenjene. Slednje prikazuje orodje CME FedWatch. Vendar pa obstaja 36-odstotna verjetnost, da se bodo obrestne mere na novembrskem zasedanju dvignile.
Hkrati se je 10-letna donosnost referenčne obveznice povzpela na 4,288 odstotka. Dosegla je najvišjo raven od 21. oktobra, pri čemer se 16-letni vrh s 4,338 odstotki že približuje.
Povečanje donosnosti je podprlo okrepljen dolar, saj je indeks dolarja, ki primerja ameriško valuto s šestimi drugimi valutami, dosegel dvomesečni vrh pri 103,58. To gibanje je odraz vlagateljevega iskanja varnosti.
Na valutnem trgu je japonski jen oslabel za 0,07 odstotka na 146,42 za dolar. Jen je tako dosegel novo najnižjo vrednost v devetih mesecih. Trgovci so budno spremljali morebitne intervencijske pogovore japonskih uradnikov. Finančni minister Shunichi Suzuki medtem trdi, da oblasti ne bodo posegale na absolutne ravni valute.
Skrbi glede Kitajske gospodarske rasti in gibanja obrestnih mer v ZDA so prav tako vplivale na trg surovin, kar je privedlo že četrto zaporedno sejo padanja cen nafte. Ameriška surova nafta je padla za 0,34 odstotka na 79,11 dolarjev za sod. Cena nafte Brent pa je upadla za 0,26 odstotka na 83,23 dolarjev.