Azijske delnice okrevajo, dolar stabilen

Foto: Pixabay

Azijske delnice okrevajo, dolar stabilen

[Reuters] – Azijske delnice so se v četrtek nekoliko dvignile, predvsem zaradi pozitivnega vpliva kitajskih delnic, saj je kitajska centralna banka izvedla ukrep za izboljšanje kapitalskih trgov. Kitajska centralna banka, Ljudska banka Kitajske (PBOC), je uvedla financiranje v vrednosti 500 milijard juanov. V tem okviru so začeli sprejemati vloge finančnih institucij, kar je del širših stimulativnih ukrepov, objavljenih konec septembra, z namenom oživiti domače gospodarstvo, ki je v zadnjih mesecih doživelo stagnacijo.

Zahvaljujoč tem ukrepom je kitajski indeks modrih čipov CSI300 v zgodnjem trgovanju zrasel za 1,7 odstotka, s čimer je okreval po 7-odstotnem padcu prejšnji dan. Hongkonški indeks Hang Seng se je prav tako dvignil za 2,5 odstotka, po tem ko je dan prej izgubil 1,3 odstotka vrednosti. Delnice v regiji so se gibale v pozitivni smeri, saj je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske porasel za 0,76 odstotka, medtem ko je japonski Nikkei pridobil 0,5 odstotka vrednosti.

Vlagatelji so trenutno osredotočeni na podrobnosti kitajskih fiskalnih spodbud, katerih več podrobnosti naj bi bilo predstavljenih na sobotni tiskovni konferenci ministrstva za finance. Ekonomisti pričakujejo, da bo to razjasnilo obseg porabe in sprožilo nadaljnje podporne politike za stabilizacijo kitajskega gospodarstva.

Ameriška inflacija in reakcija trga

Pozornost vlagateljev pa se usmerja tudi k ZDA, kjer se pričakujejo sveži podatki o inflaciji. S&P 500 in Dow Jones sta čez noč dosegla rekordno visoke vrednosti, predvsem zaradi objave zapisnika Federal Reserve, ki kaže na potencialno sproščanje denarne politike. Velika večina uradnikov FED-a je na septembrskem zasedanju podprla znižanje obrestne mere za pol odstotka, vendar ni bila določena hitrost nadaljnjih ukrepov.

Zapisnik Federal Reserve je povzročil veliko špekulacij glede prihodnjih potez, pri čemer trgi zdaj ocenjujejo 82-odstotno možnost znižanja obrestnih mer za 25 bazičnih točk naslednji mesec. Vendar so pričakovanja po agresivnih znižanjih nekoliko popustila po močnih poročilih o zaposlovanju prejšnji teden.

V četrtek bodo vlagatelji nestrpno pričakovali objavo indeksa cen življenjskih potrebščin (CPI), ki bo pokazal septembrsko inflacijo. Glede na anketo Reutersa med ekonomisti naj bi inflacija znašala 3,2 odstotka na letni ravni. Ti podatki bodo ključno vplivali na odločitve Fed-a glede nadaljnjega zniževanja obrestnih mer, poleg tega pa bodo vlagatelji pozorni na prihajajočo sezono dobičkov podjetij, ki se začne z objavo dobičkov bank v petek.

Vrednost dolarja in gibanje cen nafte

Glede na spreminjajoča se pričakovanja glede obrestnih mer v ZDA je ameriški dolar ostal stabilen in blizu dvomesečnega vrha. Indeks dolarja, ki meri njegovo vrednost glede na šest ključnih valutnih tekmecev, je ostal stabilen, potem ko je čez noč dosegel najvišjo vrednost od avgusta. Japonski jen je bil zadnjič ocenjen na 149,13 za dolar, medtem ko je evro dosegel 1,09445 dolarja.

Na trgu surovin so se cene nafte zvišale, predvsem zaradi naraščajočih napetosti na Bližnjem vzhodu, kar je vplivalo na pričakovanja o ponudbi nafte. Na ceno nafte so vplivale tudi vremenske razmere v ZDA, kjer je velika nevihta vplivala na porast povpraševanja. Terminske pogodbe za severnomorsko nafto Brent so se zvišale za 0,4 odstotka na 76,86 dolarjev za sod. Terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate (WTI) pa so se zvišale za 0,37 odstotka na 73,5 dolarjev za sod.

Portal24; Foto: Pixabay