Azijske delnice padajo, dolar dosegel nove najvišje vrednosti
Azijske delnice so v sredo dosegle 11-mesečno najnižjo vrednost. Zaradi nemira na svetovnih trgih obveznic je ameriški donos dosegel najvišjo vrednost v zadnjih 16 letih. To je povzročilo izzive pri vrednotenju lastniških vrednostnih papirjev in povečalo apetit po tveganih naložbah.
Skok v donosnosti ameriške zakladnice je pripomogel k močnemu dvigu dolarja, ki je dosegel nove visoke vrednosti, pri čemer je le japonski jen pokazal znake upora. Pojavile so se špekulacije, da bi lahko na valutnem trgu posredovali japonske oblasti, ko je jen presegel raven 150 za dolar, preden je skočil nazaj na 147,3. Kljub temu ni bilo uradne potrditve iz Tokia glede teh spekulacij.
Podatki o prostih delovnih mestih v ZDA, ki so presegli pričakovanja, so v torek pripeljali do dviga 10-letnega donosa, ki je v Aziji dosegel najvišjo vrednost od leta 2007. Medtem so glavni indeksi v regiji prav tako trpeli. MSCI indeks je padel za več kot 1 odstotek, japonski Nikkei in južnokorejski Kospi pa sta izgubila več kot 2 odstotka. Indeks S&P 500 je zabeležil padec za 1,4 odstotka.
Ob tem valutni trgi niso bili izvzeti iz nestabilnosti. Evro in funt sta padla na najnižje vrednosti v zadnjih 10 oz. 7 mesecih. Na azijskih trgih obveznic je bilo medtem veliko pritiska. Valute, kot so tajski baht, tajvanski dolar, malezijski ringit, indonezijska in indijska rupija, so dosegle ali se približale svojim najnižjim mejnikom.
Močan dolar je zaviral rast cen nafte, višji donosi pa so pritiskali na ceno zlata. Terminske pogodbe za nafto Brent so bile stabilne pri 90,87 dolarja za sod. Zlato je doseglo najnižjo vrednost v sedmih mesecih pri 1.814 dolarjih za unčo.
Analitiki trdijo, da trenutna dogajanja kažejo, da so trgi v obdobju prilagajanja in opazovanja, pri čemer še vedno čakajo na morebitne večje premike ali spremembe.
vir Foto: Rawpixel Freepik Portal24