Azijske delnice padajo, evro izgublja zagon, zlato na vrhuncu
Azijske delnice so v torek doživele padec, ki je bil posledica zaskrbljenosti zaradi ameriških omejitev naložb na Kitajskem, medtem ko je evro opustil svojo prejšnjo rast, saj vlagatelji čakajo na razplet sestavljanja nove nemške vlade, ki naj ne bi prinesla večjih presenečenj. Zlato je medtem zaradi negotovosti, povezane s carinami, doseglo rekordno vrednost. Na finančnih trgih vlada previdnost tudi pred objavo rezultatov tehnološkega podjetja Nvidia.
MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je izgubil 1,3 odstotka vrednosti, navaja Reuters. Japonski indeks Nikkei se je po državnih praznikih vrnil k trgovanju z 0,9-odstotnim padcem, čeprav so delnice petih največjih japonskih trgovskih hiš poskočile, saj je milijarder in vlagatelj Warren Buffett pokazal zanimanje zanje.
Južnokorejske delnice so nekoliko omilile svoje izgube, potem ko je Bank of Korea po pričakovanjih znižala obrestne mere za četrt točke. Na drugi strani je hongkonški indeks Hang Seng zdrsnil za 2,3 odstotka, s čimer se je nadaljeval padec iz ponedeljka. Padec je sledil odločitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je podpisal ukaz o omejitvi kitajskih naložb v strateških sektorjih, kot so polprevodniki, umetna inteligenca in vesoljska industrija. Kitajski indeks modrih žetonov je prav tako izgubil 0,9 odstotka.
Tehnološki velikan Alibaba v strmem padcu
Tehnološki velikan Alibaba, ki je pred tem hongkonški indeks popeljal na najvišje vrednosti v treh letih, je doživel občuten padec. Njegove delnice so v Hongkongu izgubile 7,8 odstotka vrednosti, potem ko so v ZDA čez noč padle za 10 odstotkov, kar je predstavljalo največji dnevni padec v več kot dveh letih. Chris Weston, vodja raziskav pri Pepperstonu, je komentiral, da bo ključno vprašanje, kako bodo trgovci s sedežem na Kitajskem in v Aziji reagirali po začetni šibkosti na trgih ter ali bodo prodajalci začutili, da se je pozitiven zagon dokončno izčrpal. Dodal je, da je glede tveganja dogodkov malo gospodarskih podatkov, ki bi lahko povzročili težave dnevnim trgovcem v Aziji, zato bodo premike med različnimi sredstvi verjetno narekovali portfeljski tokovi kot odziv na Trumpovo direktivo in uspešnost kitajske tehnologije.
V ponedeljek so delnice v ZDA večinoma izgubljale vrednost. Indeks Dow je sicer zabeležil rahlo rast, medtem ko je S&P 500 padel za polovico odstotka, Nasdaq pa je trgovanje zaključil s 1,2-odstotnim upadom. Na razpoloženje vlagateljev vpliva tudi Trumpova napoved, da se bodo predlagane dajatve za Mehiko in Kanado začele izvajati prihodnji teden, čeprav so nekateri upali, da bi pogajanja lahko preprečila to grožnjo. Tehnološke delnice so na Wall Streetu čez noč prav tako izgubljale vrednost, a se je podjetje Apple temu trendu zoperstavilo z napovedjo, da namerava v naslednjih štirih letih v ZDA investirati 500 milijard dolarjev ter ustvariti približno 20.000 novih delovnih mest na področju raziskav in razvoja.
Pričakovanja pred rezultati Nvidie in šibki podatki iz ZDA
Širok umik delnic je povečal pričakovanja pred sredino objavo rezultatov Nvidie. Vlagatelji pričakujejo nadaljevanje hitre rasti prihodkov in se sprašujejo, ali je ogromna poraba za tehnologijo upravičena, zlasti po tem, ko je kitajski nizkocenovni konkurent DeepSeek vznemiril industrijo. Terminske pogodbe za indekse Nasdaq in S&P 500 so v Aziji ostale nespremenjene. Množica šibkih gospodarskih podatkov iz ZDA v zadnjih dneh, vključno s prodajo na drobno, zaupanjem potrošnikov ter raziskavami o proizvodnem in storitvenem sektorju, je spodkopala prepričanje trgov o izjemnosti ameriškega gospodarstva, kar je zmanjšalo privlačnost ameriškega dolarja.
Negotovost, povezana s Trumpovimi prihajajočimi carinami in možnimi odpuščanji v zvezni vladi, vlagatelje vodi k prepričanju, da bo ameriška centralna banka letos znižala obrestne mere za skupno 50 bazičnih točk, kar je več od 40 bazičnih točk, pričakovanih prejšnji teden. Obveznice so se okrepile, pri čemer so donosi referenčnih ameriških zakladnih obveznic v Aziji dosegli novo dvomesečno najnižjo raven pri 4,377 odstotka. Dveletni donosi so prav tako padli na 4,156 odstotka, kar je najnižja vrednost od začetka decembra, k čemur je pripomoglo močno povpraševanje na nočni dražbi.
Gibanje valut in surovin na trgih
Na valutnih trgih je evro opustil svojo prejšnjo rast in se vrnil na raven z začetka tedna. Nazadnje je bil vreden 1,0461 dolarja, potem ko je po nemških volitvah, ki niso prinesle neprijetnih presenečenj, dosegel enomesečni vrh pri 1,0528 dolarja. Ameriški dolar je medtem odskočil od svoje 2,5-mesečne najnižje vrednosti v primerjavi z glavnimi valutami in je nazadnje znašal 106,75. Friedrich Merz bo po zmagi njegovih konservativcev na nemških volitvah najverjetneje postal novi kancler. Pričakuje se, da bo sestavil koalicijo z levosredinskimi socialdemokrati, čeprav je njihova stranka na volitvah pristala na tretjem mestu za skrajno desno Alternativo za Nemčijo.
Cene nafte so se v torek nekoliko zvišale. Nafta znamke Brent je pridobila 0,2 odstotka in dosegla 74,93 dolarja za sod, medtem ko je ameriška nafta zrasla za 0,3 odstotka na 70,92 dolarja za sod. Zlato je po ponedeljkovem rekordu pri 2.956,15 dolarja za unčo izgubilo 0,2 odstotka in se gibalo pri 2.945 dolarjih, pri čemer je raven 3.000 dolarjev ostala zelo blizu.