Azijske delnice padajo, vlagatelji čakajo na inflacijske podatke

Foto: Pexels

Azijske delnice padajo, vlagatelji čakajo na inflacijske podatke

Azijske delnice so v ponedeljek zabeležile padec predvsem zaradi zaskrbljenosti glede Kitajske. Centralne banke pa so prejšnji teden potrdile, da bodo obrestne mere ostale višje dlje časa. Vlagatelji so se pripravljali na objavo podatkov o inflaciji iz ZDA in Evrope.

Trgi bodo pozorno spremljali morebitne namige o okrevanju kitajskega gospodarstva. V petek se bo začel enotedenski državni praznik, ki bo ključni preizkus za potrošnjo v državi. Japonski Jen je bil nemiren blizu ravni 150 za dolar zaradi strahu pred intervencijami japonske centralne banke, ki ni spremenila svoje skromne denarne politike.

MSCI indeks je padel za 0,6 odstotno točko. Indeks se je tako približal najnižji vrednosti v desetih mesecih, ki je padla prejšnji teden. Nasprotno pa je japonski Nikkei narasel za 0,7 odstotno točko.

Kitajski bluechips (.CSI300) se je znižal za 0,5 odstotno točko po 1,8-odstotni rasti v petek. Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 1,1 odstotno točko, kar je pomenilo povrnitev približno polovice petkovega dobička.

Agencija S&P je v ponedeljek znižala svojo napoved kitajske gospodarske rasti za leto 2023 na 4,8 odstotno točko s prejšnjih 5,2 odstotno točko. Agencija je pri tem opozorila, da so fiskalno in monetarno sproščanje ostali omejeni.

“Osredotočenje oblikovalcev politik na obvladovanje finančnega vzvoda in finančnih tveganj je zvišalo prag za makro spodbude,” je dejal Louis Kuijs, glavni ekonomist za Azijo in Pacifik.

Čakajoč na podatke

Velik preizkus v prihodnjem tednu bodo podatki o industrijskem dobičku iz Kitajske v sredo pa tudi podatki o PMI za proizvodnjo in storitve v soboto.

Obrestne mere ameriške centralne banke so ostale v ospredju pozornosti vlagateljev v obveznice, ki so bile še vedno navdušene nad bolj grozljivimi projekcijami obrestnih mer. Skupaj z nedavno prikazano gospodarsko odpornostjo ZDA so trgi povečali stave, da bodo obrestne mere ostale višje dlje časa, in drastično zmanjšali pričakovanja glede znižanja obrestnih mer.

Cene nafte so bile rahlo višje nedaleč od svojih 10-mesečnih najvišjih vrednosti. Terminske pogodbe za nafto Brent so se podražile za 0,2 odstotno točko na 93,39 dolarjev za sod. Terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate pa so se podražile za 0,1 odstotno točko na 90,16 dolarjev.

Cena zlata je padla za 0,1 odstotno točko, na 1923,07 dolarjev za unčo.

Na valutnih trgih se je ameriški dolar v košarici primerljivih valut dolar obdržal blizu svojega šestmesečnega vrha pri 105,60. Donosi desetletne zakladnice so se v ponedeljek povečali za 2 bazični točki na 4,4580 odstotno točko, potem ko so se v petek umaknili s 16-letnega vrha 4,508 odstotno točko.

vir Foto: Pexels Portal24