Azijske delnice padle zaradi močnega dolarja in naraščajočih donosov obveznic
Azijske delnice so v petek doživele padec, saj je močan ameriški dolar vplival na zmanjšanje razpoloženja glede tveganja. Donosi dolgoročnejših državnih obveznic v ZDA so dosegli največjo tedensko rast v zadnjem letu, kar je posledica zmanjšanja pričakovanj o znižanju obrestnih mer v letu 2025.
Kljub temu da so najvišji oblikovalci politike v Pekingu ta teden obljubili povečanje dolga in potrošnje, kitajski delniški trgi niso pokazali pozitivnih premikov. Obenem rastejo trgovinske napetosti med Kitajsko in ZDA, kar ustvarja dodatno negotovost, zlasti ob možnosti vrnitve Donalda Trumpa na oblast.
Kitajski delniški indeksi so doživeli znatne padce, navaja Reuters. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je v petek zdrsnil za 0,6 odstotka, medtem ko je japonski Nikkei padel za en odstotek. Kljub temu je Nikkei ohranil tedensko rast pri 0,9 odstotka. Kitajski modri čipi in hongkonški indeks Hang Seng sta izgubila po 1,2 odstotka. Podindeks kitajskih nepremičninskih podjetij v Hongkongu je padel za 3,3 odstotka.
Moč dolarja pritiska na globalne valute
Ameriški dolar je ta teden pridobil 1 odstotek na valutnem trgu, kar je povzročilo težave predvsem trgom v razvoju. Indonezijska rupija je padla na štirimesečno najnižjo raven, zato je centralna banka večkrat posredovala, da bi podprla valuto. Podobno je indijska centralna banka prodajala dolarje preko državnih bank, da bi stabilizirala rupijo, ki je prav tako blizu rekordno nizkih vrednosti.
Močan dolar je vplival tudi na razvite trge. Švicarski frank je pridobil 1,6 odstotka na vrednost 0,8919, blizu petmesečnega vrha. Švicarska nacionalna banka je namreč nepričakovano znižala obrestne mere za 50 bazičnih točk.
Rast donosov obveznic in pričakovanja glede obrestnih mer
Donosi desetletnih ameriških državnih obveznic so se ta teden povečali za 17 bazičnih točk, donosnost 30-letnih obveznic pa je narasla za 22 bazičnih točk. To je največja tedenska rast v več kot letu dni. Kljub temu trgi ostajajo prepričani, da bo Federal Reserve prihodnji teden ohranila obrestne mere nespremenjene.
Poročilo o cenah pri proizvajalcih v ZDA je pokazalo nekoliko višjo inflacijo, kar je posledica 50-odstotnega skoka cen jajc. Goldman Sachs je na podlagi teh podatkov znižal svojo napoved osnovnega indeksa cen izdatkov za osebno potrošnjo za november na mesečno rast 0,13 odstotka.
Cene nafte so bile v petek stabilne, vendar so pokazale znatno tedensko rast. Ameriški West Texas Intermediate (WTI) je dosegel vrednost 70,07 dolarja za sod in se ta teden podražil za 4 odstotke.
Zlato je doseglo tedensko rast 2,1 odstotka in je trenutno na vrednosti 2.688,13 dolarja za unčo, vendar ostaja nekoliko oddaljeno od rekordne vrednosti 2.790 dolarjev.
Portal24; Foto: Vecteezy