Azijske delnice pod pritiskom deflacije, evropski trgi bolje

[Foto: Pexels]

Azijske delnice pod pritiskom deflacije, evropski trgi bolje

Sreda je na azijskih borzah prinesla precejšnjo negotovost, saj so podatki razkrili, da je Kitajska julija zdrsnila v deflacijo. To je sprožilo skrbi glede svetovne gospodarske rasti. Hkrati se je pojavila tudi možnost, da bi to lahko delovalo kot dušilec globalnih inflacijskih sil.

Evropski trgi so medtem zabeležili rast v terminskih pogodbah. Terminske pogodbe za indeks EUROSTOXX 50 so se dvignile za 0,8 odstotka, medtem ko so se terminske pogodbe FTSE dvignile za 0,5 odstotka. Gibanje je spodbudila z Italija, ki je potrdila, da novi davek na banke ne bo presegel 0,1 odstotka bilančne vsote.

MSCI indeks se je povzpel za 0,4 odstotka po prejšnjem padcu za 1,2 odstotka. Japonski Nikkei je beležil manjši upad za 0,4 odstotka.

Kitajska je še naprej v središču pozornosti. Cene življenjskih potrebščin julija so se namreč znižale za 0,3 odstotka v primerjavi z istim obdobjem prejšnjega leta. To je bilo prvo znižanje cen po februarju 2021, vendar je bilo nekoliko boljše od pričakovanj glede 0,4-odstotnega padca. Cene pri proizvajalcih pa so že deseti mesec zapored padle.

Podatki so sledili razočaranju nad trgovinskimi številkami dan prej, kar je okrepilo zaskrbljenost glede svetovnih gospodarskih obetov. Kitajski modri žetoni so se znižali za 0,2 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng pa se je povzpel za 0,2 odstotka. Kitajski juan na kopnem se je stabiliziral na 7,2143 za dolar.

Na trgu nepremičnin v Hongkongu so kitajski razvijalci doživeli padec za 0,4 odstotka, potem ko so dan prej padli za 4,8 odstotka. Obstajajo še vedno skrbi glede tega sektorja, ki je ključen za gospodarsko rast.

Deflacija v Braziliji

Brazilija se tudi sooča z dezinflacijskimi silami, saj so potrošniške cene v sredini julija padle bolj, kot se je pričakovalo. Centralna banka je prejšnji teden znižala obrestne mere za 50 bazičnih točk.

Na Wall Streetu je bilo čez noč razpoloženje precej negativno. Agencija Moody’s je znižala bonitetno oceno več posojilodajalcem, kar je ponovno sprožilo strahove glede ameriških bank in gospodarstva. Dow je padel za 0,5 odstotka, S&P 500 je izgubil 0,4 odstotka, medtem ko je Nasdaq Composite upadel za 0,8 odstotka.

Italijanska vlada je v torek presenetila trge z uvedbo enkratnega 40-odstotnega davka na dobičke, ustvarjene z višjimi obrestnimi merami, kar je povzročilo padec regionalnih bančnih delnic za 3,5 odstotka. Kasneje so sporočili, da novi davek ne bo presegel 0,1 odstotka celotnega premoženja.

Valute, nafta, zlato

V Aziji se je dolgoročnejša donosnost zakladniških obveznic še dodatno znižala, potem ko je bilo zabeleženo veliko zanimanje za prodajo triletnih obveznic v vrednosti 42 milijard dolarjev. 10-letni donosi so se zmanjšali za 2 bazični točki na 4,004 odstotka, kar je najnižja vrednost v enem tednu.

Ameriški dolar se je obdržal na višji ravni pri 102,49 v primerjavi s košarico valut, saj je povpraševanje po varnih zatočiščih še vedno prisotno.

Avstralski dolar, občutljiv na tveganja, je čez noč presegel ključno raven podpore, nato pa se vrnil nazaj na 0,6536 dolarja.

Naftne cene so se nekoliko znižale. Terminske pogodbe za nafto Brent so se znižale za 0,2 odstotka na 86,02 dolarja za sod, medtem ko so terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate padle za 0,2 odstotka na 82,73 dolarja.

Cena zlata je nekoliko narasla in se povzpela na 1.927,67 dolarja za unčo.

vir Foto: Pexels Portal24