Azijske delnice rastejo, Kitajska krepi trg
V ponedeljek so azijske delnice doživele okrepitev, saj je Kitajska razkrila sveže ukrepe za spodbujanje svojih šibkih trgov. Kljub nekoliko zadržanemu razpoloženju pred pričakovanimi podatki o delovnih mestih v ZDA ter inflaciji, ki bi lahko vplivali na morebitno dvigovanje obrestnih mer, so vlagatelji pozdravili spodbudne novice iz Pekinga.
Napovedano zmanjšanje davka na trgovanje z delnicami je sledilo prejšnjemu prizadevanju za podporo stanovanjskemu trgu. To je bilo potrebno, saj so se dobički kitajskih industrijskih podjetij v juliju znižali za 6,7 odstotka v primerjavi z lanskim letom. Slednje pa pomeni že sedmi zaporedni mesečni upad. V luči tega so bili vlagatelji hvaležni za vsako obliko podpore. To je privedlo do dviga kitajskega indeksa modrih žetonov (.CSI300) za 3,0 odstotke, dosegli so tudi najvišje vrednosti v letošnjem letu.
V prihodnjih dneh bo pozornost usmerjena v objavo uradnega indeksa nabavne managerske aktivnosti (PMI) za avgust. Rezultati naj bi sicer še vedno kazali na negativno aktivnost.
Analitiki pri Nomuri so komentirali, da čeprav so novi ukrepi v skladu s prejšnjimi usmeritvami politbiroja za oživitev kapitalskih trgov, pa ne predstavljajo bistvenega povečanja podpore za celotno gospodarstvo. Kljub temu so se trgi odzvali pozitivno. MSCI je tako pridobil 1,4 odstotka. Japonski Nikkei se je dvignil za 1,5 odstotka, deloma tudi zaradi šibkosti japonskega jena.
Evropski trgi
Terminske pogodbe na evropskih borzah so sledile temu trendu. Pričakovati pa je, da bodo indeksi S&P 500 in Nasdaq še naprej rahlo rasli, kar odraža previdno optimizem med vlagatelji. Kljub nedavnim komentarjem predsednika ameriške centralne banke, Jeromea Powella, da bi se lahko obrestne mere dvignile, pa so trgi ostali zbrani. Powell je namreč zagotovil, da bo vsak ukrep izveden preudarno.
Analitiki iz Goldman Sachsa verjamejo, da je to namig, da septembrski dvig obrestnih mer ni verjeten. Predvidevanja za konec leta ostajajo mešana, s približno 80-odstotno verjetnostjo za stabilnost septembrskega srečanja in 58-odstotno verjetnostjo za dvig obrestnih mer do konca leta.
Ameriški in evropski trgi čakajo na ključne podatke o gospodarski aktivnosti in inflaciji
Pretok ameriških gospodarskih podatkov je v središču pozornosti trgov. Nedavne raziskave proizvodnje so nakazale na upočasnitev tako doma kot v tujini. Pričakovanja so zdaj usmerjena k raziskavi ISM o proizvodnji, ki bo objavljena ta teden, skupaj s poročili o plačah, osnovni inflaciji in potrošnji.
Srednje napovedi kažejo, da se bo avgustovsko število novih delovnih mest povečalo za 170.000. Stopnja brezposelnosti pa naj bi ohranila stabilnost pri 3,5 odstotka. Kljub temu so analitiki pri JPMorganu opozorili, da bi lahko vpliv stavke v zabavni industriji Hollywooda zmanjšal število novih delovnih mest, napoved pa je bolj konservativna, z rastjo le za 125.000 delovnih mest.
Na drugi strani Atlantika bodo podatki o inflaciji v Evropski uniji ta teden ključni za določanje prihodnjih potez Evropske centralne banke (ECB). Trg je razdeljen glede možnosti za dvig obrestnih mer za 3,75 odstotne točke. Predsednica ECB Christine Lagarde je pri tem poudarila, da mora biti monetarna politika restriktivna. To vprašanje je bilo tudi pogosta tema med drugimi zahodnimi centralnimi bankami.
Razhajanja med centralnimi bankami so tudi vplivala na valutne trge. Japonski jen je pod pritiskom zaradi neenotnosti stališč vodilnih bank. Dolar se je trdno držal pri 146,50 jena, manj kot petkovi skoraj 10-mesečni vrh pri 146,64. Evro se je izkazal bolje proti dolarju, vendar je doživel padec zaradi višjih donosov ameriških obveznic.
Cene nafte so prejele nekaj podpore zaradi dviga cen dizelskega goriva v ZDA, vendar ostaja kitajsko povpraševanje kot zavirajoč dejavnik. Cena nafte Brent je zrasla za 22 centov na 84,70 dolarja za sod, medtem ko je cena ameriške nafte narasla za 21 centov na 80,04 dolarja za sod.
Visoki donosi ameriških obveznic in močan dolar so sicer ovirali zanimanje za zlato, ki ostaja v območju 1.915 dolarja za unčo.