Azijske delnice se po padcu poskušajo stabilizirati

Delniški trgi [Foto: Pixabay]

Azijske delnice se poskušajo stabilizirati

V četrtek so se azijski delniški trgi trudili stabilizirati po strmem padcu v prejšnjih dneh. Gospodarske skrbi v Združenih državah Amerike (ZDA) so povzročile dvig zakladnih vrednostnih papirjev, kar je znižalo vrednost dolarja in hkrati okrepilo jen. Vlagatelji so pozorno spremljali novice o ameriškem gospodarstvu, saj se je povečala verjetnost, da bo ameriška centralna banka Federal Reserve znižala obrestne mere, da bi podprla gospodarstvo.

Medtem so se cene nafte v zgodnjem trgovanju stabilizirale, potem ko so prejšnje seje zaznamovale padce zaradi šibkega povpraševanja in težav s ponudbo. Cene zlata so se zmerno zvišale, saj je negotovost na finančnih trgih povečala povpraševanje po varnih naložbah.

Vlagatelji spremljajo gospodarske podatke

V tednu, polnem pomembnih ekonomskih objav, vlagatelji pozorno spremljajo poročila, da bi ocenili trenutno stanje ameriškega gospodarstva in trga dela. Šibki podatki o proizvodnji v torek in mešani podatki o delu v sredo so povzročili povečano previdnost na trgih. Japonski indeks Nikkei je padel za 0,5 odstotka, kar je najnižja raven v zadnjih treh tednih. Tehnološko močan tajvanski borzni indeks in južnokorejski indeks sta po padcu v sredo zdaj višje za 1 odstotek.

Kljub temu so ti premiki pomagali dvigniti najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske, ki se je povzpel za 0,6 odstotka po tridnevnem nizu izgub, v katerem je indeks izgubil skoraj 3 odstotke svoje vrednosti.

Pozornost na ameriške storitvene podatke in trg dela

V četrtek so bile oči vlagateljev uprte v prihajajoče podatke o storitvenem sektorju v ZDA ter v podatke o zahtevkih za brezposelnost. Največ pozornosti pa bo deležno petkovo poročilo o plačilnih listah v nekmetijskem sektorju za avgust, ki bo ključno za napovedi o prihodnji smeri ameriškega gospodarstva.

Poročilo o plačilnih listah naj bi razkrilo pomembne namige o tem, ali bo Federal Reserve na septembrskem srečanju znižal obrestne mere za četrtino ali celo za pol odstotne točke. Trgi trenutno ocenjujejo 44-odstotno verjetnost, da bo Fed znižal obrestne mere za 50 bazičnih točk, kar je več kot 38 odstotkov prejšnji dan, kar je razkrilo orodje CME FedWatch.

Trg dela kaže na šibkost

Največja sprememba pričakovanj na trgih se je zgodila po sredinih podatkih, ki so pokazali, da je število prostih delovnih mest v ZDA julija padlo na najnižjo raven v zadnjih treh letih in pol, kar kaže na oslabitev trga dela. Po besedah Ryana Brandhama, vodje globalnih kapitalskih trgov za Severno Ameriko pri Validus Risk Management, ti podatki potrjujejo, da se Federal Reserve zdaj bolj osredotoča na zaposlovanje.

Brandham meni, da tveganja na trgu kažejo na manjše znižanje obrestnih mer, čeprav so trgi nekoliko bolj optimistični. Mary Daly, predsednica Federal Reserve v San Franciscu, je poudarila, da mora FEDznižati obrestne mere, da bi ohranil zdrav trg dela, a bodo natančna znižanja odvisna od nadaljnjih gospodarskih podatkov.

Na valutnem trgu je dolar ostal pod pritiskom, saj so se vlagatelji obračali stran od tveganih naložb in iskali varnejša zavetišča. Japonski jen je bil eden največjih prejemnikov teh gibanj in se je nazadnje trgovalo pri 143,56 jena za dolar, kar pomeni, da je v tem tednu pridobil skoraj 2 odstotka. Švicarski frank, tradicionalna varna valuta, se je ustalil pri 0,8461 za dolar.

Stabilnost obveznic in nafte

Donosi ameriških državnih obveznic so v četrtek ostali stabilni po padcu v prejšnji seji. Donosnost dvoletnih obveznic je znašala 3,775 odstotka, kar je najmanj od maja 2023. Referenčna desetletna donosnost je bila nazadnje pri 3,767 odstotka.

Cene nafte so se prav tako stabilizirale. Terminske pogodbe za nafto Brent so se dvignile za 0,45 odstotka na 73,03 ameriškega dolarja, medtem ko so se terminske pogodbe za ameriško nafto West Texas Intermediate zvišale za 0,52 odstotka na 69,56 ameriškega dolarja.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pixabay