Azijske delnice se umirjajo, dolar in zlato višje

Foto: Pixabay

Azijske delnice se umirjajo, dolar in zlato višje

[Reuters] – Azijske delnice so se v torek znižale okoli najvišjih vrednosti v zadnjih dveh letih in pol. Hkrati se je ameriški dolar po izjavah predsednika Federal Reserve, Jeroma Powella, ki je opozoril, da ni pričakovati velikih znižanj obrestnih mer povišal, kar je razblinilo optimistične napovedi vlagateljev. Dodatno so k previdnosti na trgih prispevale napetosti na Bližnjem vzhodu, kar je povečalo zaznavanje tveganj med vlagatelji.

Cene nafte so se v zgodnjem torkovem trgovanju ohranile stabilne, medtem ko se je zlato trgovalo tik pod rekordno visoko vrednostjo, doseženo prejšnji teden. Vlagatelji so čakali na prihajajoče podatke o zaposlovanju v ZDA, ki bi jim lahko ponudili boljši vpogled v prihodnje znižanje obrestnih mer s strani Federal Reserve.

Premiki na azijskih trgih

MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je znižal za 0,13 odstotka, pristal je pri vrednosti 620,05, kar je bilo tik pod najvišjo vrednostjo v dveh letih in pol, doseženo v ponedeljek (627,66). Kljub temu je indeks letos pridobil 17 odstotkov vrednosti. Na Japonskem je Nikkei indeks v zgodnjem trgovanju zrasel za 1,5 odstotka, po tem, ko je v ponedeljek zabeležil padec za 4,8 odstotka. K temu je prispevala zmaga Shigeruja Ishiba, domnevnega zagovornika bolj stroge monetarne politike, na tekmovanju za predsednika japonske vlade.

Japonske delnice je podprl tudi šibkejši jen, ki je znašal 144,09 jenov za dolar. Vendar pa so na preostalem delu azijskih trgov opazili zmanjšano aktivnost, saj so bili finančni trgi na celinski Kitajski in v Hongkongu zaprti zaradi praznikov. Močan dvig, ki je v prejšnjem tednu spodbudil rast azijskih trgov, se je tako začasno umiril. Kljub temu so kitajske delnice, zlasti tiste z modrimi žetoni (CSI300), od začetka prejšnjega tedna narasle za 25 odstotkov, saj so se vlagatelji znova osredotočili na kitajski trg.

Pozornost vlagateljev na Federal Reserve

Osrednja pozornost vlagateljev je bila usmerjena na prihodnjo hitrost zniževanja obrestnih mer s strani Federal Reserve, potem ko je ameriška centralna banka prejšnji mesec znižala obrestne mere za 50 bazičnih točk. Predsednik Fed-a Jerome Powell je v ponedeljek opozoril, da bo centralna banka zdaj verjetno posegala po manjših znižanjih, približno četrt odstotne točke, saj podatki kažejo na stabilno gospodarsko rast in porabo.

Powell je poudaril, da Federal Reserve nima občutka, da bi se morala hitro odzvati z večjimi znižanji. To je zmanjšalo pričakovanja vlagateljev glede večjih ukrepov v prihodnjem obdobju. Orodje CME FedWatch je pokazalo, da je zdaj 38-odstotna verjetnost, da bo centralna banka prihodnji mesec znižala obrestne mere za 50 bazičnih točk, kar je manj kot 53-odstotna verjetnost, ki je bila prisotna prejšnji petek. Vlagatelji letos pričakujejo skupno znižanje za 70 bazičnih točk.

Krepitev ameriškega dolarja

Spremembe pričakovanj glede obrestnih mer so vplivale tudi na ameriški dolar, ki je v torek zjutraj nekoliko pridobil vrednost. Indeks dolarja se je dvignil na 100,77, evro pa je ostal stabilen pri 1,11355 dolarja. Analitiki opozarjajo, da bi Powellova previdnost glede hitrih znižanj lahko predstavljala opozorilo tistim, ki stavijo na padec dolarja.

Pozornost trga se zdaj obrača na nove podatke iz ZDA, zlasti na podatke o prostih delovnih mestih za avgust in na ISM-ovo raziskavo o proizvodnji za september. Ti podatki bi lahko vplivali na pričakovanja glede obrestnih mer in gibanja ameriškega dolarja. Ekonomistka Kristina Clifton iz Commonwealth Bank of Australia je dejala, da bi dolar lahko ostal visok, če bodo podatki pokazali, da trg dela v ZDA ostaja močan.

Trgovanje s surovinami

Cene nafte so v torek ostale stabilne. Terminske pogodbe za nafto Brent so se podražile za 0,11 odstotka na 71,78 ameriškega dolarja za sod, medtem ko so se terminske pogodbe za ameriško nafto West Texas Intermediate povečale za 0,07 odstotka na 68,22 dolarja za sod. Vzpon je omejevala možnost povečanja ponudbe, hkrati pa je zaskrbljenost glede konflikta na Bližnjem vzhodu ustvarjala negotovost glede morebitnih motenj v izvozu nafte iz regije.

Zlato je bilo v torek 0,11 odstotka višje, pri 2.637,56 dolarja za unčo, kar je tik pod rekordno vrednostjo, doseženo prejšnji teden. Zlato je v tretjem četrtletju zabeležilo 13-odstotno rast, kar je najboljša četrtletna uspešnost v zadnjih štirih letih.

Portal24; Foto: Pixabay